| NoNamemartes a întrebat:

stie cineva cat dureaza facultate de mecanica, inginer mecanic? Daca sunt pe filologie pot da la facultatea de inginerie mecanica?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iamprettybored a răspuns:

Durează 4 ani. Este o facultate grea, trebuie să fii bazat la mate și fizică, chiar dacă nu ți le cere la admitere, sunt necesare la facultate.

Sunt facultăți de inginerie unde poți fi admis indiferent de profil, dar renunță foarte mulți după primul an sau doi fiindcă este foarte greu dacă nu ai cunoștințe de mate și fizică din liceu.

Nu vreau să te dezamăgesc, nu zic că este imposibil, doar că trebuie să muncești în plus. Nu poți să mergi la facultate și să te aștepți să treci anul fără să lucrezi serios. Intră pe site-ul facultății din orașul unde vrei să dai și cauta syllabus-ul sau planul de învățământ, să vezi ce cursuri se fac. Dacă mai ai timp, încearcă să te muți la real sau măcar să te apuci de meditații.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

4 ani.
Bineinteles ca poti, dar trebuie sa te pui la punct cu materiile pe care nu le-ai studiat in liceu.

| NoNamemartes explică (pentru aXy99):

Multumesc.Cum ar fi mate si fizica, este greu rau?

| aXy99 a răspuns (pentru NoNamemartes):

Da, este o facultate dificila.
Ca oricare alta...