| FluturicaMicaMica a întrebat:

Mi se pare că sunt cam mica pentru asta, dar totuși an să pun întrebarea. Am foarte multe vise! As vrea sa devin scriitoare, cantareata, dansatoare, învățătoare sau medic. Mie mi-ar placea orcare dintre astea. Voi ce credeți? Ce drum ar trebui să urmez?

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Orice vrei,orice te îndrumă inima ta! De medic care să cânte am auzit,dar de cântăreţ care să fie medic?
Îmbină tot ce-ţi place ţie,tot ceea ce te face să fii omul care eşti acum şi vei fi în viitor!
Totuşi, ai răbdare să treacă timpul, să vezi ce te-ar defini şi pentru ce crezi că eşti pregătită să lucrezi o viaţă întreagă!
Şi eu aș vrea să devin şi scriitoare, și dansatoare, şi învăţatoare dar ştiu că pot alege doar una pe care m-am fixat de mult!
Chiar dacă eu sunt pasionată de matematică și nu pot trăi fără cifre, calcule şi voi fi inginer sau profă de mate nu înseamnă că nu pot cânta şi dansa în timpul liber!
Ai răbdare să descoperi ce-ţi place cu adevărat!

6 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Salut. Fa ceea ce te reprezinta pe tine, daca iti place sa canti, fate cantareata, daca iti place sa scrii fate scriitoare, daca iti place sa lucrezi cu copii si ai rabdare cu ei fate invatatoare. Ii viata ta, urmeaza drumul care iti place cel mai mult. Tu te cunosti pe tine insuti si sti de ce esti capabila. Asa ca, succes.

| Claudiu1905 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, pentru dansatoare esti prea mare, pentru scriitor prea mica, si la urma urmei ce-ti trebuie tie pneumonie day dreaming

| Petrovic a răspuns:

Dacă te faci învățătoare, în timpul liber poți să și scrii romane.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Ce crezi tu ca tiar plăcea e mult mai important decât banii numai sa fie ceva ce îți asigura nivelul de trai dorit practic trebuie să împaci și capra și varza

| Nikolaus a răspuns:

Numai și numai tu te poți hotărî asupra acestui lucru. Cel mult o persoana te poate influenta, iar aceia nu vor fi niște persoane random de pe TPU, asta e sigur.
Dacă e sa raportam meseriile acelea la cum va arata traiul tau ar fi cam asa:
- cantaret - nu este deloc o cariera sigura în opinia mea. Ca sa ajungi mare nu este ușor deloc, sunt sigur.
- Scriitor - mie mi-ar plăcea sa pot scrie romane precum au făcut Dostoievski, Mann si alții, dar trebuie sa ai o dedicație, nu e ușor nici sa scrii si nici sa publici, iar dacă publici extrem de greu face un scriitor contemporan bani din cărțile sale, eu cel puțin n-am cumpărat niciodată o carte a cuiva contemporan.
- Dansator - la fel ca si cântăreața, dar cred ca sunt mai multe șanse sa te faci remarcat
- Invatator - dacă îți place sa ii înveți pe alții, sigur, de ce nu?
- Medic - Asta îmi doresc eu si este o meserie foarte grea care-ți mănâncă mult timp si bani, dar cred ca se va merita într-un final, fie si târziu. N-am sa scriu un roman cu toate motivele mele, dar nu ma vad făcând altceva de vreo 7-8 ani încoace, iar la anul dau admiterea.

Spor, alegere ce îți place si la ce te pricepi cel mai bine sau la ce crezi ca vei excela.

| Praduitor17 a răspuns:

Ce îți place.