| Utilizatoare123 a întrebat:

Am mai multe ghivece cu flori in sufragerie, dar vad ca in jurul florilor roiesc niste musculite mici. Ce sunt? Cum scap si cum pot preveni aparitia lor?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti sufla un pic cu spray impotriva mustelor (sau universal).
Dupa 5-10 minute aeriseste vamera!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai cu chimicale.

| adryang78 a răspuns:

La o fitofarmacie găsești precis ceva să scapi de ele. O să-ți recomande vânzătorul produsul de care ai nevoie și o să-ți spună și cum se folosește, în ce concentrație. Soția mea pulverizează pe frunze o soluție, dar nu știu cum se numește. happy

| Dragobeta a răspuns:

Musculite parazit care iti vor ucide florile. Depun oua pe frunse, in bobocii de floare, etc.
Mergi la o fitofarmacie, spune ce ai la flori si iti vor da solutia. Cere sfaturi si de ingrijire tot acolo.
In primavara sa schimbi pamantul la toate.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Daca fumati, strangeti resturile rezulatte din arderea tigarii si puneti-le in apa. Solutia aceasta o puteti pune intr-o sticla cu atomizor si pulverizati.