| alina88 a întrebat:

Buna tuturor. Poate cineva sa-mi spuna cum pot scapa de o natie de musculite minuscule care imi apar in casa din cauza florilor, sau a pamantului de la flori cred, deoarece de cand tin plantele de ghiveci mi-au aparut in casa.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| al a răspuns:

Aveam si eu problema aceasta anii trecuti anul acesta si anul trecut la noi in zona e invazie de Buburuze (mamarute) nu distrug nimic si au grija de plante.Am intrebat si eu pe mai multi prieteni daca intr-adevar buburuzele sunt responsabile de disparitia purecilor de la plantele de camera si mi s-a spus ca cu asta se hranesc buburuzele. Daca musculitele sunt de la frunze atunci le poti spala la dus daca persista atunci trebuie stropit cu o zeama facuta din :in apa calduta dizolva niste sapun de casa pana ce apa devine la culoare ca laptele. Pui solutia facuta intr-o sticla cu pulverizator dai pe floare lasi sa stea putin timp si pe urma clatesti cu dusul floarea. Sper sa iti fie de folos mie mi-a fost.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Poti scapa de ele stropind florile si pamantul de la radacina cu o zeama facuta din 1/2 l apa si 10-20 tigari puturoase, din cele mai ieftine, pe care le pui la macerat intr-o sticla. Dupa o saptamana pulverizezi plantele cu ea. Pute de mori! Si nu trece daca dai doar o data! Trebuie sa mai dai, pana rezolvi situatia.Am mai auzit de la cineva ca a stropit florile cu coaja de la portocala (indoita si stransa), si de la altcineva ca a facut o zeama de la o capatana de usturoi pe care a turmnat apa clocotita si dupa ce s-a racit a stropit florile cu ele. Ultimele doua variante nu le-am experimentat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mospilan sau orice alt insecticid. Stai departe de leacurile babesti cu tutun, decat ii arzi radacinile plantei in felul asta. Desigur, nici un om nu ar rezista nicotinei din solutia aia, dar o musca... dar e valabil si pentru planta.

| anachida a răspuns:

Salut! Eu zic sa incerci si cu banalul spray de muste, dar sa pulverizezi in aer in apropierea ghivecelor cu flori! Bafta! O seara buna! pa!