| Larissa_9205 a întrebat:

Cum scap de insectele din pamantul florilor de interior? Am doua ghivece cu palmieri si unul cu o alta floare. Unul din palmieri are si purici pe langa miliapozi si alte ganganii.

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mergi la un magazin care vinde produse pentru protectia plantelor si ia insecticid (decis sau altul similar ) si fungicid (varietatea este mare) bine ar fi daca ar fi compatibile si le-ai amesteca pe amandoua, stropeste plantele si uda si pamantul cu aceiasi solutie.Mai multe lamuriri cere acolo de unde le cumperi.

| pinkpupix a răspuns:

Mama le punea scrum de tigara, daca nu merge du-te la florarie si cere niste insecticide.

| Dorin0213 a răspuns:

Mai este o solutie de a scapa de insecte. Ia 2-3 tigari mai ieftine si fara filtru, scoate tutunul din ele, pune-l (tutunul) intr-un borcan de 300-400 ml si adauga 150 ml de apa. Amesteca de cateva ori timp de 2 zile, dupa care foloseste aceasta apa la udatul plantei. Daca nu scapi din prima, lasa tutunul in borcan, mai adauga 1-2 tigari (numai tutunul) si pune din nou apa. Dupa inca 2 zile foloseste din nou apa la udat. Multe "succesuri"!