| FanMovie a întrebat:

Am nevoie de ajutor acum! Cine ma poate ajuta?confused Nu stiu deloc cum sa imi conving parintii sa imi ia un catelus!at wits' endangryat wits' endangrysadcryingImi plac la nebunie si stau in apartament. Am aproape 11 ani, implinesc 11 de 27 ianuarie 2011. Rasa mea preferata este Akita Inu. Si mai am una...caine lup sau ciobanesc, nu mai stiu cum se numeste. E un caine pe nume Diggs care a jucat in,, Cats&Dogs". Va roooooooog! Orice ajutor e bine venit!happyhappyhappyhappyhappy

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Ia-ti catelusul pr care il doresti. Dar sa fie un caine care se preteaza la viata de apartament, adica de talie mica : pechinez, bichon de ex.
Cand parintii vor vedea puiul de caine sigur se vor indragosti si ei de el. Promite-le ca vei face curat dupa el pana se va obisnui sa faca numai afara (se va cere singur afara daca ii faci un program regulat de mancare si plimbare). Contacteaza-ma daca vrei sfaturi suplimentare. Succes!

10 răspunsuri:
| Landied a răspuns:

Diggs e Ciobanesc Germanhappy, e rasa mea preferata

| glamour a răspuns:

Voi sunteti sigure ca sunteti dispuse sa aveti grija de animal? adica sa sterge-ti dupa el cand isi face nevoile in casa, sa il periati, sa ii da-ti mancare, sa va duceti sa ii cumparati mancare, sa il aparati de alti cainii daca va fi in pericol, sa va treziti devreme sa scoate-ti cainele afara, sa va treziti noaptea daca vrea cainel afara, sa renuntati in unele cazuri la iesirile cu prietenii pentru caine, etc. Faci multe sacrificii cand vine vorba de un caine, nu e asa usor precum pare. Ia-ti gandul de la akita inu, nu sunt cainii pentru copii, daca scapa de sub control ar putea deveni agresivi. sa mai spun ca ai merge taras dupa caine afara? sau te crezi in masura sa ti in lesa un akita? unui akita ii trebuie obligatoriu dresaj iar pe tine in niciun caz nu te vad in stare sa il dresezi si dresajul de catre un profesionist este scump. Un akita nu se va impune NICIODATA in fata un copil de 11 ani. nu sti cum se trateaza un astfel de caine, nu sti cum sa te porti cu el, ia-ti mai bine un bichon daca tot ti s-a pus pata pe caine. poate parintii nu ai bani sa va cumpere caine, ingrijirea e costisitoare pentru ca teoretic ar trebui sa manance hrana de calitate, sa aiba vaccinele si deparazitarile la zi, daca doamne fereste se imbolnaveste trebuie sa scoateti multi bani din buzunar pentru a-l vindeca.
shun, daca iubesti atat de mult rasa asta documenteaza-te cat poti de mult si i-ati un akita inu dupa ce faci 18 ani, pana atunci ai aduna experienta daca ai creste un caine de talie mica, ei sunt mult mai usor de intretinut si in fata lor cu putin tact v-ati putea impune fara probleme. nu vreau sa va supar insa poate parintii cred ca a-ti lua un caine de fite, a-ti avea grija de el o luna dupa care v-ati plictisii si responsabilitatea ar cadea tot pe parinti. Demonstrati-le parintilor ca sunteti responsabile, si luati-va caini de talie mica. nu va arunca-ti la rasele mari care v-ar lua taras pe strada. pana cand aveti un caine documentati-va, documentati-va si iar documentati'va despre rasa preferata de talie mica si despre ce presupune cresterea unui caine.

| FanMovie explică (pentru glamour):

DA. Normal, altfel nu as fi vrut un CAINE!

| KimK a răspuns:

Buna! si eu implinesc 11 ani pe 20 ianuarie 2011. in fine si eu imi doresc un catelus stau tot la bloc. deci crede-ma, stiu perfect ce vrei sa spui. nici pe mine parintii NU ma lasa sa imi iau x-( si nu ma vor lasa x-( zic doar: " o sa iti iei tu catelus cand vei fi mare" sau "noi nu stam la casa! daca stateam la casa era alta treaba, dar stam la bloc" (adevarul asta e)
deci parintii tai nu vor vrea sa iti ia un caine :X blushing (nici pe mine crying)
funditaAa: xlove strucklove strucklove struck

| FanMovie explică:

Pot sa gasesc multe sfaturi in revista "DOG MAGAZIN", glamourtonguetonguetongue

| FanMovie explică:

Poate voi nu va puteți trezi dimineața si sa faceți nu știu ce pentru câine. In perioada de naparlire, da, poate atunci parintii curață, dar știu si eu sa duc un câine la plimbare, sa ii fac baie, sa îl perii, sa ii las apa in castron etc. Dar eu nu sunt genu' ăla de oameni care după 2-3 ani se plictiseshte de un animal de companie (pet). Am avut si un iepuras, am si perusi, dar mama i-a dus la curte la bunica pentru ca făceau prea multă galagie, si știu... Acum o sa zilei ca daca mama nu suporta galagia de la papagali, in nici un caz nu o sa vrea un câine si bla bla bla... Dar sa știți ca in revista Dog Magazin gasesc sfaturi cum sa ingrisesti un câine, cum sa îl investi cu lesa, cum SA ÎL DESVETI SA MAI LATRE IN CASA, sa îl dresezi de mic, cum sa îți alegi cainele, si top 50 rasa de caini care sunt bune pentru apartament. Si in top 50 apare si Akita, așa ca nu aveți ce sa mai îmi reprosati. Voi credeți ca daca acum am 12 ani, mă tratative ca un copil de 2-3-4 ani. Așa ca mersi pentru ca m-ați făcut iresponsabila. Si știu ca după aceea o sa spuneau ca nu asta am vrut sa spun si bla bla bla. Sa știți ca am mai auzit astfel de scuza si cu mine cu merge. Daca știam ce fel de oameni au cont pe site-ul asta, nu mai îmi făceam si eu un cont. phbbbbt crying Măcar noktambul, lupăă si Daniel nu sunt ca Diablo666 sau glamour. phbbbbt si nu îmi pasa daca după răspunsul asta mi se suspenda contul. phbbbbt

| FanMovie explică:

Da... ma gandeam eu ca o sa spui ceva de genu' asta.

(Iar greselile din celalat comentariu al meu sunt din cauza ca l-am dat dupa tableta si imi tot schimba cuvintele, si nici nu ma uitam sa vad daca le schimba sau nu).

Mai ai si tu dreptate, dar totusi, ma crezi proasta? pentru ca tu ai zis: "crezi ca totu e asa simplu? Ca ii zici cainelui "nu mai latra" si PAC, o tacut? Sa fim seriosiwinking ". Deci, mersi mult pentru asta... crying( Nu puteam sa cred ca cineva o sa ma jicneasca pentru asa ceva... Si imi pare rau pentru unele lucruri ce le-am mai scris, dar atunci eram putin nervoasa ca nu imi iesea ceva la matematica si pe deasupra ma mai si batuse cineva la tenis cu nu stiu cat la 0. laughing crying( Dar sunt buna la tenis big grin, dar nu de concurs sad

| FanMovie explică:

laughing nu stii nimic despre Akita Inu? :O Sunt primii caine care s-au imprietenit cu omul... (asta nu conteaza laughing ) Si nu asculta decat de stapani, se dreseaza usor si nu sunt violenti, cel putin asa am citit, auzit si vazut in filme, videoclipuri etc. etc. big grin i este un film facut dupa o cauza reala cu un caine de acesta rasa. (Hachiko: A Dog Story) E putin cam trist filmul, dar merita vazut si mai afli si cate ceva despre aceasta rasa big grinwinking

| Diablo666 a răspuns:

In primul rand...ai 11 ani, tr sa te ocupi cu scoala! Intr'un fel le dau dreptate parintilor tai.gandeste'te ca tr sa te trezesti dimineata sa il duci sa isi faca nevoile (in prima luna o sa faca in casa,tr sa il dresezi sa faca intr'un anumit loc),tr sa il dresezi,tr dus la plimbare, etc
Si cine o sa faca toate astea? PARINTII, pentru ca u dupa ce o sa creasca o sa te plictisesti de el...si un caine e un suflet, nu o jucarie pe care daca nu o mai vrei o arunci!
Un caine rep o responsabilitate mare...si locuiesti la apartament, tr sa fii consstient ca akita si ciobanescul german sunt caini de talie mare, care necesita muulta miscare.si in perioada de naparlire cine o sa faca curat? Tot parintii...eu zic sa mai astepti 2-3 ani, pana te mai maturizezihappy