| UNcopac a întrebat:

Am o intrebare: cum pot sa scap de gandacii de bucatarie? Sunt mari si negri, apar pe la 12 seara ii gasesc in baie si in bucatarie, in camere nici vorba straight face ( la inceput era 1 -2, acum is 20 straight face si peste ceva timp o sa fie 100000 ). Ajutati-ma cu un sfat, ce solutie sa iau sau ce sa fac? Mentionez ca niciodata nu am avut asa ceva. straight face

16 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Exista in farmaciile veterinare solutie lichida la fiola care se numeste Regent si pe care o prepari doar cu un litru de apa, ca sa fie mai concentrata.Stropesti locurile in care ai vazut ca sunt gandaci, mai ales pe la instalatiile sanitare, tevi si pe la marginile peretilor.Vei repeta aceasta operatie zilnic, timp de o saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O solutie pentr gandaci si poate mai vin de la mancare ca poate sunt bucatele de mancare pe jos.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Ooo nucrying.Si la tine apar monstrii aia?sad
Eu am obsevat saptamana trecuta.Asa apar si la mine. Apropo, ai tai se urcau prin pat?sad
Mi-e foarte frica de ei si nici nu stiu cu ce sa dau.Am facut curatenie dar degeabasad.

| UNcopac explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Nu se urcau prin pat, culmea ca aveau doar un anumit traseu straight face din baia mica in bucatarie apoi din bucatarie in baia mare straight face in camere nici vorba sa intre, incepea de la 11 seara si terminau la 6-7 dim happy... dar am dat cu solutie si au disparut...

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru UNcopac):

Ai folosit Regent? Am auzit ca solutia asta ca ar fi bunathinking Si pe parcursul zilei mai apar?straight face

| UNcopac explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Da, in timpul zilei nici inainte nu ii vedeam... doar seara

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru UNcopac):

Pfff,eu am inteles ca se urca si prin patstraight face. Chiar o prietena de-a mea mi-a spus.E ciudat sa te trezesti cu unul in patsad.

| prizeFTW a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Am aceeasi problema laughing.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru prizeFTW):

La mine au disparut. big grin

| prizeFTW a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Cum ai reusit?puppy dog eyes

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru prizeFTW):

Curatenie totala+o solutie pentru gandaci.
Vezi...seara, daca lasi usa deschisa e posibil sa vine si de afara.

| logatcamembru a răspuns:

Spray de insecte...dai pese tot in casa, pe sub pat.:p mai ales.Cel de purecui este mai puternic..mai mult mirosul ii deranjeaza.big grin
Atentie! Daca vezi gandaci si in timpul zilei, inseamna ca numarul lor este foarte mare. Aceste insecte prefera sa stea in acelasi loc retras si intunecos, in numar mare, insa cand sunt prea multi si nu mai incap, se muta in alt loc. Prefera locurile umede cu temperaturi de 25-30 de grade Celsius.

Ca sa nu ai gandaci in casa, este foarte important sa pastrezi casa intr-o curatenie perfecta. Multi oameni au in casa gandaci, dar rareori se intampla sa apara un numar foarte mare de insecte. Totusi, cand gandacii sunt numerosi si continua sa reapara, inseamna ca gospodaria nu este bine ingrijita. Trebuie sa elimini orice rest de alimente si sa astupi gaurile prin care s-ar putea ascunde. In plus, e bine sa folosesti spray-uri, insecticide sau alte substante, chiar si aparate speciale care elimina gandacii...
Exterminarea cu solutii mai mult sau mai putin toxice.
cumpara citeva tuburi si da mult peste tot cu geamurile inchise si plecati o vreme de acasa, citeva ore...
+

incearca cu sol pentru gindaci de colorado ( de cartofi de la farmacia veterinara) care o faci mai concentrata si dai pe margine, la colturi pe unde se plimba gindacii, "numai ai grija sa nu atingi si tu si apoi mincarea"
poti lua de la farmacie fiola de REGENT 200 o pui in 2 l de apa si dai pe jos in bucatarie.Asa scap de furnici.si gandaci.happyincearca sa gasesti sticla de aia cu gura.laughing ca la aceea de spalat geamuri(daca int)laughing noroc:X

| AllmaGirl a răspuns:

Se vinde in farmaciile veterinare si alte magazine asemanatoare otrava de gandaci cu instructinile de preparare scrise pe ambalaj. Faci dupa instructini compozitia, apoi faci niste bilute mici cam cat niste boabe de mazare, si le pui prin locurile pe unde stii ca vin gandacii, daca ai animale vezi sa pui pe unde nu au acces. Si evita sa lasi firmituri pe jos sau pe masa pentru ca asta ii ademeneste sa vina. Daca pui otrava cei existenti vor muri si daca ai grija cu firmiturile nici nu vor mai veni.

| UNcopac explică:

Multumesc la toti pentru raspunsuri sunt foarte utile! nici nu stiu la cine sa dau funda happy

| radarcan a răspuns:

Recomand sanitox, taifun iar daca vrei ceva cu o remanenta mai mare incerca fendona. le gasesti aici pe toate; http://www.einsecticide.ro/pag~oferta~anti-gandaci~66~next~21

| Ninive a răspuns:

Coji de castraveti si portocale puse din loc in loc prin casa si baie, otet in vase mici si plate, trebuie sa cauti unde au cuibul, ziare, carti.