| Zuse a întrebat:

Am un disc diamant in forma de cupa, cateva discuri de taiat, un suport abraziv velcro cu mai multe discuri smirgher autoadezive, toate accesoriile au diametru de 125mm.

Am un polizor profesional cu diametru disc de 115mm, specificatiile spun clar ca discurile de mai sus nu sunt potrivite dar discul diamant mi-ar fi de folos pentru slefuirea unei suprafete de beton si imi pare rau sa il tin degeaba tinand cont de cat costa.

Daca dau jos aparatoarea de la polizor se poate face exceptie? In siguranta bineinteles.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nici să nu te gândești să pornești scula aia fără apărătoarea de protecție + ochelari de protecție (că și așa mai pot ricoșa „ghiulele" spre ochii tăi)!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Fara aparatoare este riscant sa folosesti masinile de slefuit si de taiat!
2. E pacat sa folosesti un disc de diamant pentru slefuire de beton. Deasupra, granulatia acelor discuri este mica pentru asemenea lucrare. Slefuirea betonului se face cu pietre abrazive de granulatie mare, sub jet de apa.