| Lioana a întrebat:

Am vopsit mai demult niste tevi de cupru cu vopsea lavabila si acum as vrea sa dau jos lavabilul de pe ele si sa le vopsesc cu vopsea de ulei. Cum pot face asta mai usor? Exista vreo solutie care sa faca sa se cojeasca lavabilul de pe tevi?

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mecanic e cel mai bine. Cuprul e un metal sensibil la anumiți solvenți.
Sunt in comerț perii de sirma pentru mașina de găurit. Daca ai mașina de găurit, poți fi fericita, nu ar trebui sa ia mult timp. Și oricum, și dacă ai da cu vreo soluție, tot trebuie sa indepartezi mecanic lavabila, doar că se va da mai ușor jos.

| darrio2007 a răspuns:

Daca sunt de cupru de ce le vopsesti?

| Lioana explică (pentru darrio2007):

Pentru ca desi cuprul arăta bine la inceput, in timp si-a schimbat culoarea si avea si pete. Exista oricum un strat de vopsea de ulei sub vopseaua lavabila.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lioana):

In timp cuprul oxideaza, asa e.

| darrio2007 a răspuns:

Apă cu otet. Un sfert otet trei sferturi apa. Dai cu carpa pe ele, lasi 1-2 minute apoi incepi sa le stergi. Poti folosi burete de vase, cu partea unde are pâsla.

| relian a răspuns:

Cirpa cu apa, ia ceva timp dar se ia. Umezesti, revii si tot asa se va spala acea vopsea.
Vopseaua asta lavabila nu-i buna nici in ghete laughing spun ei ca e buna si la usi si la alte alea, dar de fapt e buna numa pentru pereti, in rest nu-i buna, mai buna ca cea in ulei nu-i alta vopsea. Asa am dat si eu cabinetii de la bucatarie laughing si intrebind la magazin, unu de acolo a zis vopsea in ulei, asta e cea mai buna. Eu tot ma uitai pe acolo, am vazut de asta, lavabila sau rahat acrilica, tot dracu ala e, imi zice altul aaaa da asta e cea mai buna laughing am luat tapa laughing se face urita in timp, ca vopseaua in lei nu este alta mai buna.

Deci tu spala cu apa si cu o cirpa tevile alea, treci cu cirpoa de mai multe ori, bagi in galeata cirpa, apoi dai pe teava, o speli iar si tot asa.
Asta e, asa e cand nu folosesti ce trebuie de la inceput. Alta solutie sa dai jos aia ar fi cu o perie de sirma si un flex, dar fiind teava, probabil si linga perete nu prea merge, plus faci praf, asa ca mai bine dai cu apa si cirpa cum am zis.
Mai poti folosi burete de ala de sirma ce speli vase, daca stii ce zioc, dar tot la fel cu apa nu in uscat.

| carevaescu a răspuns:

Pai depinde de compozitia chimica a vopselei.

Poti incerca decapanti universali.

Poti intreba fabricantul vopselei despre solventii optimi

Sau iti poti incerca norocul cu alcoolul izopropilic (izolpropanol) sau acetona

| darrio2007 a răspuns (pentru carevaescu):

Stii macar ce inseamna lavabil? Raspunsul tau este inutil si total gresit.

| carevaescu a răspuns (pentru darrio2007):

Nu cred dar nu tin neapărat sa te conving ¯\_(ツ)_/¯

| darrio2007 a răspuns (pentru carevaescu):

Nici nu trebuie. Lucrez in domeniu de peste 20 de ani.

| carevaescu a răspuns (pentru darrio2007):

Atunci ai fi stiut ca otetul pe cupru nu e o idee buna ¯\_(ツ)_/¯ corleonule.

Nu vrei tu mai bine sa testezi ce am zis? Poate iti largesti orizontul si cunostintele.winking

| darrio2007 a răspuns (pentru carevaescu):

De ce nu i-ai raspuns ca nici lavabila nu e buna pe cupru, tinere?

| carevaescu a răspuns (pentru darrio2007):

Pt ca nu ma axez pe critica, incerc sa ajut. Dar nici eu nu mi-as vopsi tevile de cupru, nici cu lavabila, nici cu altceva

| darrio2007 a răspuns (pentru carevaescu):

Ai dreptate. Nici eu un aș face asa ceva.