| Ana282003 a întrebat:

Buna!
Am avut de Crăciun niste musafiri care au stat în camera mea, au lăsat ușile deschise, camera mea având fix ușa care da in curte, nu am hol sau ceva, iar acum am descoperit că am un șobolan, am găsit o pătură roasă azi, îmi este tare teama că s-a ascuns printre cutiile mele cu cărți. Am pus capcane cu lipici și o capcană care ar trebui sa îl prindă viu. Daca s-a ascuns printr-o cutie, nu știu cum mai pot sa îl scot de acolo, pentru că nu am cum sa dau toate lucrurile afara acum. V-ați mai confruntat cu o infestație de șoareci? Daca da, cum ați rezolvat-o? Părinții mei nu vor să contacteze o firma de deratizare, deoarece mătușa mea este în vârstă și ea sta mereu in casa, nu se poate deplasa prea ușor. Oare aparatele acelea anti-rozatoare funcționează? Îmi este teama sa nu facă vreo gaura in perete. Sincer, pot sa spun că îmi este și frica de șobolani.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca te temi de el, nu e o idee prea buna sa il prinzi viu. Aparatele acelea nu prea sunt eficiente. Cea mai eficienta metoda sunt pastilele cu gel, usor de gasit prin supermarket si prin magazinele de bricolaj. Din pacate va dura cateva zile pana sa isi faca efectul.
Poate mai indicata e o capcana care il si omoara.
PS: de preferat sa porti manusi cand o manipulezi, daca nu e foarte infometat iti va simti mirosul si o va evita.

| cristi202 a răspuns:

Cutiile cu carti - raiul soarecilor. Au ce rontai tot timpul. Nu te baza pe aparatele acelea, nu sunt bune de nimic, le-am incercat. Iar mama mea a avut si renumitul Pest-Repeller la care se tot facea reclama la tv, si care cica era bun si impotriva gindacilor, dar, desi era pus in functie in bucatarie, cand aprindeai lumina, vedeai gindacii cum zburdau chiar pe linga aparat happy.
Cred ca cea mai buna solutie e sa scoti totul, sa iti faci timp sa faci asta, orice ar fi. Daca nu vrei sa regreti pierderea a mai multor carti, poate foarte valoroase pentru tine. Sau disturgerea altor lucruri. Iar pe cei de la deratizare nu are rost sa ii chemi, tot asta vor face, si vor pune solutii, ceea ce poti face si tu, sunt in comert destule, si bune. Ramii la urma cu banii dati pe ceva ce puteai face tu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gaură în perete nu va face. Nu are de ce să stea ascuns în cutie. La firma de deratrizare poți să ceri momele pentru șoareci.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Există momeala pentru șobolani și șoareci. Se poate cumpăra de la farmacia veterinara. Daca mănâncă din momeala vor muri. Se mai pot prinde și cu o soluție pusa pe carton sau o bucata de scândură. Daca trec peste ea se lipesc și îi vezi acolo încă vii. Aceasta metoda este mai buna, deoarece cu momeala ei mor dar nu știi unde au murit pâna mirosul de mortăciune te îndrumă acolo.

| Yuoia a răspuns:

Sobolan sau soarece? E o mare diferenta.
Sobolanii nu ii prinzi cu lipici.
Cat de roasa este patura? Putin sau mult?
Aparatele alea nu sunt eficiente.
Daca e doar un soricel, o capcana clasica cu o bucatica de branza in interior. Sa nu pui mana pe ea. O tai cu cutitul si tot cu cutitul o bagi. Sa nu aiba mirosul tau.
Sobolanii sunt periculosi. Poate e bine sa dormi in alta camera pana e prins.

| helpforyou a răspuns:

Un sobolan nu sta pe loc. Asa ca nu va sta pitit o vesnicie intr-o cutie.