| RainOfColors a întrebat:

Buna happy. As dori niste idei pentru a impartii o camera mai mare in 2, insa problema este ca nu pot face asta printr-un perete, pentru ca nu ar fi lumina naturala in ambele incaperi rezultate, camera avand o singura fereastra. Problema e ca nu vreau sa se vada dintr-o camera in alta, ca si cum ar fi o singura incapere. Ma gandeam la niste usi glisante dintr-o sticla opaca, sau plexiglas. Aveti cumva alte idei, ceva mai accesibile? Multumesc mult.

10 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cel mai accesibil ar fi sa cumperi niste garnise, care se fixeaza in tavan cu holsuruburi, si pentru care exista role de care sa prinzi ce material vrei.Aceste role circula de-a lungul garnisului, putand sa le inchizi sau sa le deschizi, cand vrei.

| viotedy a răspuns:

Faci partea de jos, circa 1 metru din rigips sau caramida si partea de sus din caramida de sticla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce dimensiuni are camera acum? E patrata sau dreptunghiulara?

| RainOfColors explică (pentru anonim_4396):

E dreptunghiulara. Aproximativ 6x4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu mai stau pe aici, iti spun asa: daca incaperea este patrata, imparte in doua in asa fel incit fiecare parte sa aiba cite o jumatate de geam. Oricum ai face, usa este unica. Tot din una in alta treci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut rspunsul "la fix". 6x4 cu fereastra pe peretele de 4 presupun. E mai greu. Prin sticla sau plexiglas tot se vad umbrele. Si nici lumina nu e suficienta. O solutie ar fi un perete pina la 2m inaltime, iar sus liber ca sa treaca putina lumina. Dar nu va fi suficienta. Daca nu sinteti persoane diferite ci vrei doar sa-ti faci dormitor si camera de zi, usile glisante sint o solutie buna. Le inchizi cind ai nevoie. In rest pot sta deschise pentru lumina si aerisire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poti imparti cum doresti facand un perete din taplarie pvc cu geam termopan.Asa iti asiguri si lumina in camera cealalta.

| tr3ig a răspuns:

Scuze expresia, dar noi romanii vrem sa facem din **** bici dar sa si pocneasca.

daca vrei saimparti o camera in alde doua camere si sa ai si lumina naturala, si estetica trebuie sa mai faci o fereastra. camera se imparte foarte usor printr-un zid despartitor din rigips.

| rocket a răspuns:

E foarte buna ideea cu peretele despartitor din policarbonat culisant, iar partea de sus sa fie putin mai jos de tavan ca sa mai intre putina lumina. suportul de sus poate fi construit din folii de HPL. Toate astea le poti face, la comanda, la www.Monsena.ro