| sweetys a întrebat:

Bună dimineața! De curand mi-am schimbat chiria, doar ca am nimerit într-un bloc in care peretii sunt ca o coala de hartie. Ideea e ca am niste vecini care au impresia ca treiesc in jungla, tipa si urla toata ziua sau dau muzica la maxim. Sa ma mut nu e o optiune momentan, iar dopurile de urechi ies din discutie. Cum as putea antifona peratii? Ideea este ca lucrez in schimburi, si dupa ce vin moarta de la munca, de pe la 7:30 sau 8 dimineata incepe distractia, cu tipat si urlat.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Decat să investești în izolare mai bune te muti

| lpavel a răspuns:

Exista polistiren pentru asta dar bani multi, munca, deranj... Si problema e ca nici nu poti face ceva ca ei sa se schimbe!
Nu-ti ramane altceva decat sa te obisnuiesti pana cand te vei putea muta!

| StoicAnalysis a răspuns:

Obisnuieste-te. Si eu inainte sa ma mut, dormeam in liniste completa. Dupa ce m-am mutat, la noua locuinta, nu puteam sa dorm in prima luna. Nu eram obisnuit cu zgomotele care proveneau din fluviala de pe hol si de la geam ( blocul fiind fix in fata unei strazi aglomerate de fel ). Dar acum dorm si cu geamul deschis si n-am treaba. M-am obisnuit asa.

| carevaescu a răspuns:

Poti investi într-o izolație antifon dar mai bine te muti, pentru ca nu are sens sa investesti atatia bani.

Presupun ca blocul este vechi. Prin beton armat călătorește bine sunetul, asa ca nu e suficient sa izolezi peretele despărțitor de vecini.

| sweetys explică (pentru carevaescu):

Am stat in bloc vechi 4 ani si nu am avut probleme, este bloc nou, chiar in cartier rezidential. Aveam asteptari

| TheGentleman a răspuns:

Ai încercat să discuți cu Poliția Locală/asociația de locatari?

| sweetys explică (pentru TheGentleman):

Nu au ce face. E in afara orelor de liniste. Dar ce e mult, este prea mult. Orice om face galagie, dar ei sunt exagerati.

| TheGentleman a răspuns:

Poate îți vor fi de folos bureții antifonare, cum au youtuberii/studiourile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pluta de un cm izolează fonic dar probabil e prea mare investiția pentru un loc unde stai cu chirie.
Bună dimineața și bine ai venit in junglă!