| Maxx23 a întrebat:

Nu înțeleg nimic cu programul casa noua. Dacă vreau să îmi iau o casă de 25.000 euro sau o garsonieră până în 25.000 euro, cât aș plăti pe lună? Mai exact?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta iti va zice banca in urma unei simulari a creditului. Probabil undeva la 150 euro ar fi rata la o suma asa mica pe 30 ani

| Maxx23 explică (pentru suntserios):

Dar tu de ce nu zici? Cum sa fie 150 euro pe luna pe 30 de ani? Glumești! Dacă iau casa cu 20000 euro sau 25000 euro, cum sa plătesc pe 30 de ani? Nu are logica. Vorbești prostii

| suntserios a răspuns (pentru Maxx23):

Creditele imobiliare se fac pe 30 ani in general.
globul meu de cristal nu merge azi, nu aveam cum spanacul masii de treaba sa ghicesc pe ce perioada vrei tu creditele

| regis a răspuns (pentru Maxx23):

Nu vad de ce nu are logica sa platesti 30 de ani pentru un bun pe care il poti folosi toata viata. Dar ma rog, fiecare cu logica lui.
La prima casa dobanda e ceva mai mica decat la alte credite imobiliare. Dar la 25000 prin prima casa vei avea rata de cca 125 euro la 30 de ani, 160 euro la 20 de ani, 260 euro la 10 ani.
Pentru 20.000, aplica regula de 3 simpla.

| Wr3nch a răspuns:

Pai depinde de banca si daca iei credit direct in euro sau in lei. Nu exista un exemplu fix, pentru ca fiecare banca are ofertele ei.