| Costea_Alexandra_1989 a întrebat:

Buna,

Pls Help! Mi-am cumparat o begonia rex zilele trecute, si astazi am vazut ca si-a lasat frunzele in jos sad.De udat, am udato periodic, am pozitionat-o intr-un loc luminos, pe geam si azi am vazut si un paianjen rosu, din cate am citit pe net ar fi daunatori pentru planta.

Ce sa fac sa isi revina?! Astept urgent raspunsuri, multumesc!

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sa nu o expui in fata Soarelui, ci la un loc putin umbrit, o sa -i pui apa pe farfuria pe care este pus ghiveciul o data sau de doua ori pe saptamana, nu prea des, caci face purici. poti sa-i pui putina cenusa, sau zat de cafea,.

| Costea_Alexandra_1989 explică (pentru PorumbRodica1965):

Multumesc pentru raspuns, din fericire am reusit ieri sa mai adaug putin pamant, am pulverizat putina apa in aer (am inteles ca sunt plante carora le place umezeala), dar nu pe frunze si din fericire a inceput sa isi revina happy chiar suprinzator de bine. Mentionez, ca nu a stat in soare direct (chiar daca a stat pe geam, din nefericire/ sau din fericire, nu a batut soarele direct pe ea sau prea putin si nici nu am udaoto excesiv. Asadar...nu stiu de ce i s-au lasat toate frunzele in jos, dar ma bucur ca si-a revenit.

Ca idee, te rog daca poti sa imi raspunzi, ce efect are zat-ul de cafea asupra plantelor? Multumesc inca o data!

1 răspuns: