| DariaZ a întrebat:

Bună seara! Am cumpărat un umidificator de camera, dar dacă îl las mult sa funcționeze, face numai apa prin jur de la aburi. Oare cum sa procedez cu el?

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

E normal sa faca ( nu stiu cat face al tau-al meu facea si el dar nu cat sa faca balta ).

| DariaZ explică (pentru dinaprilie):

Nu face balta, dar face destul încât ca ude mobila. O sa încerc sa îl pun pe o tavita sau ceva...și în cartea lui scrie ca face aburi și la mai toate am citit ca fac, de asta doream un sfat. Mulțumesc pentru răspuns!

| dinaprilie a răspuns (pentru DariaZ):

Ok.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Procedează conform specificațiilor tehnice din manualul de utilizare. Cu toate că aparatul poate funcționa corect, dar ceea ce simți tu în cameră este altceva. Ține de organismul fiecăruia. Nu toți percep la fel nivelul de umiditate.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Probabil ca aburul produs de umidificator condenseaza pe obiectele reci din jur.
O tavita ar fi buna, sau incercati sa-i mutati locul.
Puteti vedea aici mai multe modele: https://blogdeinstalatii.ro/umidificatorul-de-aer/
Masurati umiditate din camera si incercati sa o tineti intre 50 - 60%.
Toate cele bune.