| IarsiIar a întrebat:

Buna seara.
Este cineva pe aici care lucreaza sau a lucrat intr-o agentie imobiliara?
Vreau niste amanunte.
Multumesc.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce te intereseaza?

| Holiday a răspuns:

Cam ce anume vrei sa stii?

| Sophieka a răspuns:

Da

| IarsiIar explică (pentru Sophieka):

Am crezut ca @anonimull imi va raspunde dupa cum s-a laudat. Dar... tace.
Stii tu ceva? Vezi ce i-am scris lui.
Multumesc.

| Sophieka a răspuns (pentru IarsiIar):

Da, am sa-ti spun aici public dar revin unpic mai tarziu. Am destula treaba astazi.

| IarsiIar explică (pentru Sophieka):

OK.

| Sophieka a răspuns (pentru IarsiIar):

Deci cam asta ar fi faza cu "cumparatorul a platit mai putin desi vanzatorul a primit suma ceruta"... Agentul a pus un pret mult mai mare la imobil, s-a negociat si cumparatorul crede ca a iesit bine si vanzatorul a lasat de la el, cand de fapt cumparatorul a fost cam fraierit.

| IarsiIar explică (pentru Sophieka):

Toate astea le stiam si eu.
Dar nu ai inteles bine. Un angajat al agentiei a cumparat imobilul. Deci, nu avea nici un sens sa mareasca artificial suma ceruta.
Si de ce "Daca si soacra ar fi lucrat in agentie il scoteam SI mai ieftin"?
Oare nu cumva agentia le da niste facilitati, sume din fondurile agentiei, ceva de genul asta.

| Sophieka a răspuns (pentru IarsiIar):

Sunt agenti care cumpara mai ieftin si vand apoi mai scump la fel ca si multe persoane fizice.

Legat de faza cu soacra si cu scoaterea mai ieftin...Aici sincer nu stiu ce sa spun. Nu am auzit de astfel de fonduri.

In fine... Daca esti interesat, mergi la interviuri sau las-o asa, nu te consuma pe chestii din astea. Ai sa gasesti proprietati mai ieftine si tu, cu rabdare in cazul in care cauti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A avut nevasta agenție imobiliară între anii 2004 și 2011 în centrul Bucureștiului.

A lucrat extrem de mult pentru evrei cu ei în România sau prin procură

- cumpărări de apartamente, terenuri

- vânzări tot de ei de apartamente și terenuri

Ca fapt divers - un evreu merge la notariat și SEMNEAZĂ numai însoțit de avocat care îi cunoaște limba lui și semnează numai acte făcute înainte de avocat și notarul NU modifică nimic.

Am scris vreo 3 ani vreo 50.000 de postări și pagini întregi despre imobiliarele din București pe alt forum.

Dacă citeai ce am scris acolo aflai tot ce te interesa.

| IarsiIar explică (pentru anonim_4396):

Buna dimineata.
Vreau informatii "din interior". Am vrut sa-ti trimit mesaj provat dar vad ca e inchis.
Vreau sa stiu ce facilitati au angajatii unei agentii daca ei vor sa cumpere un imobil. Am auzit ceva dar nu-mi explic cum.
Imobil scos la vanzare cu un pret. Cumparatorul a platit mai putin desi vanzatorul a primit suma ceruta. Ce "mi-a aprins becul" a fost afirmatia: "Daca si soacra lucra in agentie il puteam cumpara mult mai ieftin".
Primesc subventie de la agentie, sau cum?
Multumesc.

| Sophieka a răspuns (pentru IarsiIar):

"Cumparatorul a platit mai putin desi vanzatorul a primit suma ceruta" nu are niciun sens.

Ca agent imobiliar cand inchiriezi un imobil ai optiunea doar de a primii bani prin comision. In majoritatea oraselor din tara noastra, cand cineva adus de tine doreste sa inchirieze o proprietare pe care o ai tu in portofoliul tau, ca de ex un apartament cu 3 camere la 300 de euro...Acesta ofera cei 300 euro + garantia ceruta proprietarului, iar tie iti ofera 50% din cei 300 de euro adica suma de 150 euro si daca agentul percepe comision si de la proprietar, atunci ia si de la acela 150 euro. In unele orase s-a marit taxa la 60% iar foarte putini cer comision 100%.

In cazul vanzarilor, suma pe care o castiga agentul este fie din comisionul impus de el, de firma sau din negocierea cu clientii. Daca vinde o casa de 120.000 euro si au stabilit ca, comisionul este de 2, 5 % atunci primeste 3000 de euro sau chiar 6000 daca acesta i-a comision din ambele parti, si de la vanzator si de la cumparator.

Mai este varianta ca, vanzatorul sa refuze sa ofere comision si sa zica...Domnule, eu vreau pe casa 120.000 euro, tu daca imi gasesti cumparator la mai multi bani, restul de bani sunt ai tai. Adica agentul pune casa cu 135.000 si poate gaseste pe cineva care sa ii ofere atata sau unpic mai putin...Deci agentul poate face chiar 15.000 euro dintr-o lovitura.

Mai exista si licitatii. Case parasite sau proprietari care au decedat si nu au urmasi, sau proprietari care si-au pierdut locuinta din diverse motive... Dar la licitatii nu ajunge oricine.