| dudy2204 a întrebat:

Ce este o agentie imobiliara si cum functioneaza ea? Dau funda! Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Se ocupa cu intermedierea vanzarii de case, apartamente, terenuri si chiar cladiri la nivel industrial. de asemenea se mai pot ocupa si cu inchirieri.

Sunt o punte de legatura intre cumparator si vanzator, sau altfel spus intre cerere si oferta.
practic, ei simplifica demersurile pentru clienti.

serviciile lor sunt oferite contra unei sume prestabilitea sau a unui comision din valoarea vanzarii.

| Locus a răspuns:

Este o agentie care vinde si cumpara case iar agentul imobiliar gaseste clientii care sunt vanzatori cei care vand casa si cumparatorii cei care o cumpara agentul imobiliar este doar un intermediar.

| PuntIle a răspuns:

Agentia imobiliara este o firma care are ca activitate profesionala intermedierea vanzarii sau inchirierii bunurilor imobile si ofera consultanta in domeniul vanzarii, punand in legatura cererea cu oferta, in scopul platii, de regula a unui comision in cuantum de 3% din valoarea tranzactiei, la care se adauga TVA.
Prestarea serviciului de intermediere presupune gasirea unei oferte compatibile cu cerintele clientului in vederea semnarii unui act (antecontract/contract/schimb/folosinta) privind transferul proprietatii.

| Alex96CM a răspuns:

O agentie imobiliara este o firma care are oferte de locuinte sau iti cauta o locuinta dupa criterii alese de tine iar un urma cumpararii locuintei prin acea agentie ei primesc un comision din pretul cu care se vinde acea locuinta.

| Vlasceanu_Andrei_1972_8pEP a răspuns:

O agentie imobiliara este o firma care pune anunturi cu spatii imobiliare. O agentie imobilara se ocupa cu vinderea si inchirierea spatiilor imobiliare.