| Jocker125473 a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare destul de importanta și as vrea sa mi se răspundă fără diferite miștouri, de curând am schimbat duzele la aragaz, toate bune și frumoase pana la ultima, s-a rupt și a rămas jumătate în gaura... Întrebarea este, dacă dau foc încet la ochiul unde s-a rupt duza e ok, îl pot folosi asa? Sau exista riscul doamne ferește, sa piardă gaze? Mulțumesc anticipat de răspuns...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Diuza are rolul de a regla debitul gazului. Daca gaura este mica, atunci flacara va fi si ea mica.
Daca diuza s-a rupt si orificiul este mare, atunci si gazul va veni mai tare. In amestec cu aerul, daca este prea mult gaz si aer putin, atunci arderea este incopleta, producandu-se mult monoxid de carbon (un gaz foarte toxic pentru organismul uman).

Sfatul meu: cumpara si monteaza (mai atent) o alta diuza, pentru a evita eventualele probleme!

4 răspunsuri:
| MachesAdi a răspuns:

Mai taie din ele laughing d ale incolo!

| Topping2022 a răspuns:

Exista extractor ca sa scoti bucata ramasa.
https://www.leroymerlin.ro/......-buc/26719

cel mic ar trebui sa functioneze, rotesti spre pe stanga si iti extrage prin desurubare bucata de duza ramasa.
Pana atunci nu folosesti deloc ochiul respectiv.
Pui o alta duza noua.

| Jocker125473 explică (pentru Topping2022):

Mulțumesc!

| Jocker125473 explică (pentru Jocker125473):

Vă puneam pe amândoi câștigători de răspuns dar nu pot...