| nico1701 a întrebat:

Bună ziua! Am o problema la un aragaz vechi. Stau în chirie și unul din ochii aragazului nu a fost folosit ca scăpa gaze,în timp de la spălat a început sa rugineasca duza (e din aia de fier lunga). Am zis sa o schimb pentru a nu spune proprietara nimic,însă nu o pot scoate, nu știu cum sa fac sa o scot de acolo sa o schimb. Mi-ar fi de ajutor orice sfat. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema la aragazele vechi este că nu pot fi reparate decât într-un atelier mecanic, cu ustensile adecvate, pentru că trebuie desfăcute părțile laterale, butoanele, capacul unde sunt butoanele, apoi folosite spray-uri speciale care moaie rugina și facilitează desfacerea ușoară.
Oricum, un aragaz nou este de recomandat, sau o simplă plită cu ochiuri pe gaz.

| Cosmin3412 a răspuns:

Nu te băga unde nu cunoști, intreaba pe cineva din apropiați care se pricepe sau poti spune la proprietară ca nu ai folosit deloc ochiul ala. Nu cred ca o sa fie probleme. E ceva normal sa se înfunde.

| Negroo a răspuns:

Nu poti tu sa o scoti si sa o schimbi.
Cheama un instalator de gaze. Daca faci tu ceva, risti o nenorocire.