| Mabanom a întrebat:

Buna ziua!
Am o iaz micuț in care am pus apa și pe fund este ciolofan dar apa tot scade ce sa fac sa ramana
Dau funda!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai pus bine „ciolofanul". Sau e spart si apa se scurge in pamant.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Celofan asa se pronunță corect, nu ciolofan ca țăranii

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai trebuie sa tapetezi toata groapa cu celofan, inclusiv marginile gropii. Tu ai pus pe fund celofan, dar daca nu ai tapetat toata groapa, apa respectiva va fi "supta" efectiv de pamantul din jurul ei, care va transporta apa in jos pe langa groapa. Pamantul care face contact cu apa se comporta ca un burete. Ca sa iti faci o idee despre ce vorbec, Fa un experiment acasa. Pune o bucatica de celofan pe jos, si fa un turn de pamant peste celofan. Pune apa in el si ai sa vezi ca chiar daca ai celofan la podea, apa din turn, se va duce inspre pamant si apoi va curge pe langa.

| Mabanom explică (pentru StoicAnalysis):

Am pus și pe lângă dar nu știu de ce următoarea zi nu mai este apa

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Mabanom):

Poate e spart celofanul undeva.

| Mabanom explică (pentru StoicAnalysis):

Si ce as putea face acum?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Mabanom):

Sa verifici fiecare centimetru al gropii unde ai tapetat cu celofan, sa vezi daca este rupt undeva. Dupa ce ai descoperit ruptura sau rupturile (posibil sa fie mai multe, mai ales ca daca e un celofan simplu, de la pietricelele ascutile in pamant, el se va rupe/strapunge).
Daca vrei sa faci un iaz, indicat este sa cumperi un tapet special pentru piscina. Acel tapet nu se va rupe la fel de usor ca celofanul normal.

| Mabanom explică (pentru StoicAnalysis):

Nu exista ceva ce sa pui pe jos(că pământul să nu mai mergea apa?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Mabanom):

Https://www.hornbach.ro/......m/8690164/

Asa ceva trebuie tu sa pui in groapa pentru a face iaz.