| mercuro5 a întrebat:

Am urmatoarea problema:
Condens sub forma de balti sub pat, birou si plinta care sunt montate pe un perete comun cu o uscatorie/magazie (nu stiu daca este relevant). Peretele este izolat pe interior. Parchetul este de 12mm cu izolatie de 1mm si folie. (nu garantez corectitudinea montajului).
Apartamentul este la parter, subsolul are bineinteles mici balti de la imbinariile ruginite ale tevilor de apa. Se fac aerisiri frecvente, se foloseste dezumidificator electric, am incercat sa punem un covor pe zonele afectate, dar fara vreun rezultat spectaculos.
Ajutati-ma sa inteleg de ce DOAR la aceasta camera avem condens si ce am putea face?
Izolat subsolul? Izolat uscatoria? Scos parchetul? Inaltat mobila?
Multumesc frumos.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Subsolul este foarte rece. Vara la fel se intamplă?

| mercuro5 explică (pentru darrio2007):

Vara nu se întâmplă.

| Iote a răspuns:

Din experienta si din sfaturile profesionistilor, stiu ca peretii izolati pe interior fac condens. Presupun ca uscatoria/magazia nu este incalzita. Deci, iarna, mai rece decat afara. Iar acel perete este cel mai rece din casa. Explicabil condensul exact acolo. Si cum nimic nu absoarbe apa, nici nu se evapora, aveti balti.
Primul pas ar fi sa dati jos izolatia existenta. Probabil veti gasi acolo mucegai. Daca puteti (pentru ca ati mentionat varianta), e bine sa izolati uscatoria, sau cel putin peretele din uscatorie spre dumneavoastra daca fereastra de acolo sta deschisa. Daca parchetul nu este afectat, nu e nevoie sa-l scoateti. Doar daca trebuie uscat. Daca izolatia de sub parchet nu e suficienta (simtiti rece?) atunci izolati subsolul. Dar ar trebui sa eliminati si alte surse de umezeala pe care le aveti acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru Iote):

Referitor la experienta de care spui, sa stii ca daca o izolatie interioara este facuta ca la carte, nu va exista condens. Nu stiu ce profesionist in oale si cratiti ti-a spus asta.

| Iote a răspuns (pentru darrio2007):

Referitor la... nu toti zugravii se pricep. Unii nici macar la cum se foloseste varul, daramite la meseria altora.

| darrio2007 a răspuns (pentru Iote):

Acum 7 ani mi-am placat peretele bucatariei dinspre scara blocului(care nu este incalzita) si cel exterior, cu geamul. Et 1. Dar pe interior, cu polistiren expandat(obisnuit). Nici pic de condens sau mucegai nu mai este.
P.S. Dar meseria asta o fac de 27 de ani.

| mercuro5 explică (pentru darrio2007):

Din păcate nu cunosc dacă este făcută ca la carte. Izolația a fost făcută înainte sa cumpar apartamentul.