| uly22 a întrebat:

sunt din Timisoara, as dori sa amenajez un apartament cu 3 camere pentru inchiriat (cost mai redus al amenajarii, calitate medie). Apartamentul nu are gresie, faianta, acum se monteaza usile si ferestrele. Ma intereseaza cam care ar fi tarifele per camera, per mp, per total cu aproximatie si daca stiti ceva mesteri care s-ar incadra la cerintele astea. Va multumesc.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Of, stai linistit, nu e asa cum ti s-a zis, in Timisoara preturile sunt mai mici, cam cu o treime. O zic, pentru ca am lucrat in domeniu vreo 3 ani in Timisoara, si de vreo 5 sunt in Bucuresti. Cind am luat primul apartament cu 2 camere in Bucuresti, am luat pe el 55 milioane (avea gresie si faianta destul de multa), iar cind am auzit prima oara ca puteam sa iau 80 de milioane, am zis ca se glumeste pe seama a cit am luat, insa mai toti de aici din Bucuresti dupa aceea mi-au zis ca am luat putin, ca puteam sa iau pina in 90 de milioane! De exemplu, la glet pretul ce ti s-a spus e de 5 RON, in Timisoara, e de 3 RON, si facut la calitate deosebita, nu medie, la lavabil, pretul e de 6 RON cum ti s-a zis, insa in Timisoara gasesti cu 3 RON pe metru patrat.
De stuit manopera, abia dupa ce meseriasul va vedea apartamentul vei sti, pentru ca trebuie tinut seama de o multime de factori (exemplu: cit de strimbi sunt peretii, cit de greu se decoperteaza, daca a fost huma inainte, care e mortala daca ramine macar un pic pe perete, curatarea e mult mai dificila, si creste pretul, daca sunt pereti vopsiti care trebuie curatati - vopseaua se elimina mult mai greu).
Eu sunt acum la Bucuresti, dar am apartament in Timisoara, deci as putea veni sa facem incit sa fii multumit de lucrare, si eu sa fiu multumit e banii ce ii iau. Iti pot face o lucrare de calitate normala (nu stiu sa lucrez decit bine!) la pret mai mic, de calitate medie, insa nu vreau sa lucrez sub stress, adica am nevoie de timp, stabilim un termen, dar care sa imi fie suficient incit sa nu trebuiasca sa "trag", ci sa fac lucrarea lejer (la un apartament cu trei camere, asa mi-ar trebui aproape 2 luni daca nu pun gresie si faianta, sau doua luni si jumatate cu gresie si faianta)
Daca vrei, iti voi da si preturile la care voi lucra. Eu cred ca putem ajunge la o intelegere.

| uly22 explică (pentru cristi202):

Mersi mult de raspuns. Ideea e ca am nevoie de apartament intr-o luna maxim. Va fi de facut 3 camere, 1 baie si o bucatarie, cu gresie+faianta in baie, faianta in bucatarie si gresie in hol. In camere lavabil. Pe hol este huma cred, si in bucatarie si baie vopsea alba. Deci ar fi de munca. Atat timp am la dispozitie cam din 22 octombrie pana pe 20 noiembrie. De la 1 decembrie trebuie sa fie complet gata cu tot cu curatenie.

| cristi202 a răspuns (pentru uly22):

Cred ca este posibil, am sa mai iau un om, un meserias de la care am invatat multe (el se va misca mai rapid ca mine), si pot sa termin intr-o luna de zile. Ne putem auzi la 0722320024 (telefonul meu) pentru detalii

| misu a răspuns:

Cost redus inseamna din start fara firma.gaseste prin cunoscuti meseriasi si tocmesti, nu exista pret batut in cuie, mai ales ca e criza mare

| uly22 explică (pentru misu):

Multam de raspuns. Nu prea am cunoscuti in domeniu. Clar fara firma vreau sa amenajez, cunosti ceva mesteri prin Timisoara?