| alexandrubt13 a întrebat:

Care e mai rentabila,usor de intretinut la o plita de gatit, incorporabila de inox sau neagra marca BOSCH doresc sa cumpar si cuptorul si hota sunt de inox dar la plita mai intreb

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu as mai concepe o alta varianta decat o plita cu inductie, care de obicei e neagră, de sticlă, foarte usor de întreținut si rapida la gatit. De exemplu, un litru de apa fierbe in mai putin de 1 minut, pe cronometru.
As putea enumera o sumedenie de alte avantaje, dar ma limitez la unul singur: cand prepar mancaruri care stropesc, o acopar cu o coala mare de hartie peste care asez oala/tigaia/gratarul, iar la final adun hartia si plita ramane curata.
Singurul dezavataj e ca nu poti folosi vase nemagnetice. Eu utilizez dintotdeauna doar inox si fonta, dar pentru cei care vor aluminiu, ceramica sau sticla exista niste discuri de inox care se interpun intre plita si vas, astfel ca dispare si acest dezavantaj.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe cea neagra se vede mereu praful, da mereu

| Furnicuta000 a răspuns:

O sa ma refer la culoare nu la marca ca nu am incercat toate marcile ca sa ma pronunt. Dar plita neagra e extrem de greu de intretinut. Plita din inox se curata usor dar raman pete, arata inestetic. Daca gasesti una alba ar fi perfect, plita si aragazul alb se curata si se intretin cel mai usor