Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care este consumul lunar(aproximativ) al unui boiler electric?
Ce suma se adauga in plus la factura de curent?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de rezistenta interna. Calculul (teoretic) se face in felul urmator: daca rezistenta are 1600 Wati consuma 1, 6 Kw pe ora x 10 ore pe zi x 30 zile= 480 Kw pe luna. Practic nu se intampla asa pentru ca apa sta mult timp calda si apoi nu o folosesti in continuu. Eu, cand foloseam un boiler de 80 litri, consumam la doua persoane, cam 50-60 Kw pe luna.

3 răspunsuri:
| CasaSiDesign a răspuns:

La un boiler de 100 litri Ariston, apa calda o baie si bucatarie, 3 persoane, factura creste cu circa 50-100 lei in sezonul cald si 100-150 lei sezonul rece, cand apa de la retea vine foarte rece si atunci creste consumul de energie pentru a o incalzi. Din experienta, un boiler tinut tot timpul in priza consuma mai putin decat atunci cand il bagi in priza doar cand ai nevoie.

| MoxiMonny a răspuns:

Depinde de tensiunea boilerului.

| StanGh a răspuns:

Eu am luat unul de aici: http://boiler-electric.net/ si suma care se adauga lunar la factura este cam de 20-30 lei. depinde cat de mult il folosesc.