| alexAlexalex9991 a întrebat:

As dori sa-mi achizitionez un boiler electric Ariston de 80l pentru bucatarie si baie.
As dori sa-mi spuneti si mie cam cu cat ar creste factura lunara la curent avand in vedere ca in casa suntem 3 persoane.
Multumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Consumul depinde de cata apa calda veti consuma, pentru ca el va consuma putin pentru a mentine apa la temperatura setata, dar va consuma mult atunci cand trebuie sa incalzeasca 80l de apa.
Puterea boilerului este nesemnificativa atunci cand calculezi consumul, conteaza mai mult izolatia. Pentru a incalzi 80l de apa consumul va fi aproximativ acelasi si la un boiler de 1000W si la unul de 3000W, diferenta este numai la timp, in sensul ca cel de 1000 va avea nevoie de 3 ori mai mult timp decat cel de 3000W pentru a incalzi aceeasi cantitate de apa. Iar consumul se calculeaza in functie de putere si de timpul EFECTIV de functionare, e absolut ridicol sa inmultesti cu 24h/zi.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca il vei tine permanet in priza si va fi folosit mereu, te va ustura la factura, iti zice cineva care a platit pe saturate.
Daca il vei folosi mai rar, si banutii la factura vor fi pe masura.
Fa tu diferenta cand vei avea boiler si cand iti va veni prima factura
O zi frumoasa sa aihappy

| stlucian a răspuns:

Costul il calculezi tu in functie de model cu datele tehnice furnizate de producator.In general acolo sunt trecute la un consum mediu pe 1 an de zile (daca sunt trecute).

Daca este trecut doar consumul in W faci un calcul cu asta:

http://www.lpelectric.ro/ro/support/Ce_este_kilowat_ora_ro.html

apoi

http://www.lpelectric.ro/ro/support/calculator_ro.html

| StanGh a răspuns:

Pentru 3 persoane maxim 40 lei. eu am cumparat de pe http://boiler-electric.net/ unul si cam atat platesc in plus.