| Departure a întrebat:

Am un boiler de 80l pe care il folosesc doar in baie. Ar fi mare diferenta la factura de curent daca as face dușuri in loc de băi?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Specialistii spun ca dusul consuma mai putina apa. Ideea este ca atunci cand te sapunesti sa opresti apa. La un robinet modern poti face asta dar la un robinet cu rozete (de tip vechi) e mai greu.

| Niklauss a răspuns:

Nu este mare diferenta, dar mai bine faci un dus decât sa te speli in propria mizerie, zic si eu happy

| Valentinaldoilea a răspuns:

Nu e diferenta mare. Depinde cit stai sub dus. Dar, pana se umple cada, e gata si dusul. Cam asa ar fi normal.

| TCosminn a răspuns:

Fa calcul cati litri are o cada si cati iti intra tie in ea. Dupa care gandeste-te de cate ori ai nevoie sa o schimbi ca sa te speli si sa te clatesti. Cu dusul e mai rapid si mai eficient. Dar daca tot vrei sa stai complet in apa, ia-ti un jacuzzi pentru ocazii speciale.

| MeraO a răspuns:

In general la un dus nu se consuma tot atat de multa apa ca si la baie...acum depinde cat vrei sa stai sub dus...nemtii recomanda inchiderea robinetului atunci cand dai cu gel sau sapun, la fel si cand iti periezi dintii sau te barbieresti. In acest fel nu se risipeste apa