| Marian2K18 a întrebat:

am o întrebare cum se pot curăţa obiectele din argint?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu si putina apa.
Se formeaza o pasta cu care se freaca argintaria, apoi se clateste cu apa curata si se sterg cu un prosop moale.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In 500 ml de apa fiarta pui un pliculet de bicarbonat de sodiu-alimentar; dupa dizolvare, pui obiectele din argint in aceasta solutie si le lasi 20-30 de minute sa se curete de oxid. Le clatesti bine cu apa calduta si arata ca noi. Succes!

| Gaby212 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De ce ma rog mi-ai evaluat raspunsul ca fiind "eronat"?!
Tu ai habar ca in otet se gaseste substanta de baza care e utilizata in dezoxidarea metalelor (semi)pretioase?!

| Gaby212 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai o problema la cap?! Cauta pe net! Auzi la el...Cica "eronat"... laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Gaby212):

1. eu am trecut si pe la scoala, pe la orele de chimie! 2. argintul oxideaza in mediul acid admosferic, al alimentelor, sau transpiratiei! 3. bicarbonatul, ca substanta bazica reactioneaza cu oxidul de pe suprafetele metalelor neferoase, producand decaparea. Cand ESTI PROST informat: pui mana pe carte si te documentezi; nu sari de k/ur in sus!winking tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Gaby212):

Da, am o mare problema la cap: am trecut cu brio examenele la fizica si chimie; nu ca fraierii care halesc gogosi de pe net. laughing tongue

| Gaby212 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu am luat 9.80 la BAC la fizica.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Gaby212):

HEI, Maestre lautar: CH3COOH nu-i o injuratura! Savarina aceasta nu curata oxidul format pe suprafata Ag!winking laughing tongue

| Gaby212 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tu n-ai invatat nimic din seria de reactivitate in liceu!
Ai fi stiut ca argintul se afla in fruntea listei, este cel mai putin reactiv dintre toate... Dupa aur!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Gaby212):

Te umpli singur de kko aca mai vii cu replici inepte! laughing

| Gaby212 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mda...Reactia ta cand ai realizat ca am dreptate...Verifica seria reactivitatii, sigur e pe net!

| raMLesS a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sare de kur in sus ca calu laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Mult mai trist este ca asemenea specimene primesc diplome, apoi se inscriu in PSD si ajung chiar a ne decida soarta.winking laughing :'(

| raMLesS a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Prosti cu diploma laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Este un exponent al patentatrii imbecilitatii! laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Cu bakul traversand Gagele inspre Roraima; ca-i bata si la geografie! laughing
" acum 18 ore | Gaby212 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):
Eu am luat 9.80 la BAC la fizica." laughing laughing laughing

| Gaby212 a răspuns:

Cu apa si otet.