| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa pastrez frunzele de la ficus lucioase

Răspuns Câştigător
| cely a răspuns:

Le stergi usopr cu o carpa de lana, imbibata in bere

12 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Sterge-le de praf si apoi cu o laveta moale imbibata cu bere fara alcool

| elena a răspuns:

Le stergi cu vata, imbibata in bere, desi se spune ca nu este adevarat... poti sa le stergi si cu apa... mi se pare normal...asa le sterg eu...

cristian
| cristian a răspuns:

Poti sa le pulverizezi cu silicon de bord.

Bula
| Bula a răspuns:

Stropindu-le zilnic cu pulverizator, eventual adaugat putin ingrasamant natural.

daniela
| daniela a răspuns:

Se sterg de praf cat de des se poate si din cand in cand cu bere

| DenissaDeea a răspuns:

Eu am un ficus de patru ani si saptamanal ii curat frunzele cu apa cu un servetel, dupa ce sa uscat frunzele ficusului cu un servetel imbibal in ulei simplu le dau luciu si ii merge foarte bine; sau cu un sprey de luciu hranitor special ficusului...

| mioara a răspuns:

Se sterg cu bere in fiecare zi

mlm
| mlm a răspuns:

Frunzele de ficus se sterg cu un burete moale si umed.

| mariavinereanu a răspuns:

Sterge frunzele cu bere sau daca te descurci cu banii cumpara un sprey special pentru luciu POKON ECLAT POUR FEUILLES care costa 17 lei si se gaseste la florarii sau in marile magazine(Metro, Ambient, etc)

| JayLeno a răspuns:

Le stergi cu o carpa inmuiata in bere blondawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Berea le da luciu iar cateva picaturi de clor(fara detergent)in apa cu care il uzi ii face frunzele mai verzi

| gmariana a răspuns:

Exista spray special care-l gasesti in magazine sau le ungi cu bere.

http://poze-gradini.blogspot.com
http://amenajari-gradini.blogspot.com