| strazi1 a întrebat:

SALUT TPU|!

Stie cineva cum se ingrijeste orhideea, e de culoare alba, si as vrea sa stiu cum se uda unde se tine(la soare sau la umbra happy ) FUNDITA

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Ingrasamintele se aplica la orhidee numai daca este asigurata lumina corespunzatoare, caldura si apa la nivelul solicitat de specie.
In timpul sezonului rece, fertilizarea se intrerupe total la speciile de orhidee care sunt in repaus sau se rareste (o data pe luna) in concordanta cu diminuarea proceselor de crestere si evident a udarilor.
Ingalbenirea, necrozarea si caderea butonilor florali pot fi consecinta unui exces de caldura sau a intoxicatiei cu etilena emanata de florile fanate din preajma(care si-au pierdut prospetimea, care s-au ofilit). Ridarea pseudobulbilor se poate datora insuficientei apei sau a necrozelor pe radacini.
In cazul in care nu au suficienta lumina, frunzele vor capata culoarea verde inchis. Camera in care tii ghivecele cu orhidee trebuie sa fie foarte luminoasa, insa plantele nu trebuie expuse razelor directe ale soarelui, deoarece frunzele risca sa se arda.
Au nevoie de o temperatura de 21 grade pana la 29
sa dea Dumnezeu sa te bucuri cat mai mult de ea!

| Adina77 a răspuns (pentru stejara2):

Salutare,vampirule! Am si eu o intrebare,daca vad ca tot te pricepi. Orhideea mea e tot alba,dar crede-ma ca din mai n-a mai inflorit deloc.N-a murit,e ok,o ud cum mi-au spus la florarie,in farfurioara, o tin in camera luminoasa, ii mai pun ingrasamant din ala...degeaba.Ce sa-i fac sa infloreasca? Ti-am spus, e bine mersi, in stand by.Din luna mai a anului trecut n-am mai vazut o floare la ea.Si disper cand vad pe geamuri la oameni cat sunt de frumos inflorite.Multumesc.

| stejara2 a răspuns (pentru Adina77):

Daca orhideea ta pur si simplu nu mai vrea sa infloreasca o poti impaca replantand-o intr-un ghiveci nou. Inainte de a face aceasta operatiune observa-i radacinile.

De cele mai multe ori ghivecele cu care le cumparam din florarie sunt mici si neicapatoare radacinilor dezvoltate.

Uda pamantul cu moderatie. Orhideele nu rezista nici cu prea putina, insa nici cu prea multa apa.

Daca tavita de dedesubtul ghiveciului este intotdeauna plina atunci nu trebuie sa te mire neinflorirea acesteia. Asadar, ai grija cu ce cantitate de apa o uzi.
Pamantul slab in nutrimenti benefici poate fi o alta cauza pentru care orhideea ta nu mai vrea sa infloreasca.

Mergi la un magazin specializat si intereseaza-te ce tipuri de ingrasaminte poti adauga.

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Sa inteleg ca este cumparata de la florarie ok ii trebuie lumina temperatuta constanta si de udat o uzi in farfuria de jos a ghiveciului cu apa moderat de rece si nu ff des