| camelia4949 a întrebat:

Cum se poate scapa de mirosul neplacut din prosoapele de la dus?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tine-le la inmuiat cu detergent in apa rece cam o ora. Apoi le bagi la spalat in masina.

| Felys a răspuns:

Capata miros neplacut pentru ca stau mult timp umede, dupa ce le folosesti, vezi cum faci sa le usuci cat mai repede, deasemeni prosoapele care nu sunt din bumbac pot sa prinda miros, asa ca daca ai din acelea ai face bine sa le inlocuiesti cu prosoape bumbac 100%

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Prosoapele de dus acumuleaza mai multa seboree[grasime]din porii pielii.Trebuie cateva,, reguli,, in ce priveste spalarea lor.-alege bumbac, peste 60%; dubla limpezire; uscare in curent de aer, nu in mediu inchis.

| mariela60 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Sa nu le pui ude in cosul de rufe murdare. Pune le pe un suport la uscat, apoi in cosul de rufe murdare, se spala la temperaturi ridicate, detergent, balsam.

| mixxjim a răspuns:

Spala-le la o temperatura mare si la un program mai lung, ca daca e program mic numai le balaceste putin si gata, de-aia si ramane miros in ele. cand se usuca sa le calci. sa ai grija insa la culori, sa nu pui amestecate negre cu albe si cu roz si cu galbene, ca o sa ai numai prosoape gri la sfarsit, fiind temperatura si timpul de spalare mai mare. la cele albe si foarte deschise la culoare poti pune si putin clor, sigur le improspateaza mirosul

| aLex22andra a răspuns:

Trebuie sa le speli regulat. Funda?:d

| peticel20 a răspuns:

Le speli la o temperatura mai mare.In jur de 60-70 de grade. Peace!

| Curiosity a răspuns:

Bagandu-le la spalat mai des!

| Alexiss75 a răspuns:

Spalale cu detergent si balsam.
P.S. Incerca cu un balsam care miroase cat mai frumos.