| Daniel26 a întrebat:

Daca v-ati facut mobila la comanda, a iesit bine? Sunteti multumiti? Am nevoie de o biblioteca biblioteca sau living pentru sufragerie, insa nu stiu la care firma sa apelez, sa fie seriosi si cu preturi bune, nu exagerate. Poate recomanda cineva o astfel de firma in Bucuresti? Merci.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu mi-am făcut toată mobila singură. A ieșit exact așa cum am dorit și nici nu m-a costat triplu.

| Daniel26 explică (pentru NOname):

Unde anume ti-ai facut-o? Cu ce firma? Sau ai un atelier propriu?

| NOname a răspuns (pentru Daniel26):

Acasă. laughing

| relian a răspuns:

Ce-i ala living? Eu stiam ca living=sufragerie, nicidecum o mobila laughing dara poate asa e la tine.Voi inca mai folositi mobila in casa in afara bucatariei?laughing bani irositi, spatiu umplut ca pe vremea lu bunicu cu pesti de sticla, vitrine cu pahare nefolosite niciodata.laughing

| Daniel26 explică (pentru relian):

Citeste cu atentie, sunt 2 obiecte de mobilier diferite, apoi intra pe un site de profil si vezi diferentele. In loc sa faci ceva util pentru tine, trantesti raspunsuri aiurea aici.

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Ar trebuie sa verifici tu ce intrebi. Daca nu stii ce ai scris pot sa iti arat.Ai scris ca ai nevoie de o biblioteca sau living pentru sufragerie laughing deci eu am intrebat cei ala living? Nu am trantit nimic, am intrebat ca eu s tiu ca livingul este o incapere de zi, unde se sta ziua, acolo se primesc si vizitatori, te uiti la tv cu toata familia etc.Eu de living ca si mobila nu am auzit si nu stiu suna naspa rau.E ca si cum ai spune vreau o sufragerie laughing pai sufrageria deja trebuie sa o ai deja,este incaperea, poate vrei a spune vreo o mobila pentru in sufragerie, aia e alta poveste.
Dara sa spui ca ai nevoie de un living pentru sufragerie deja suna a cascadorii plansului laughing adica cumva doresti sa faci o incapere in alta incapere f interesant.Ce diferenta sa vad? Livingul aia este ce am artat eu mai sus, adica living se spune in engleza sin limba romana se spune sufragerie care probabil vine dintr-o alta limba probabil franceza nu stiu sigur, dara in ambele cazuri termenu se refera la exact acelalsi lucru, adica la o incapare nicidecum la o mobila.Sa fii sanatos retine ce doresti e treaba ta.

| Daniel26 explică (pentru relian):

Am observat ca la mobila pentru sufragerie, pe site urile de profil ii zice living (mobila living) sau biblioteca (mobila care nu reprezinta simple rafturi, ci include si tv ul etc), dar este si mobilier special pentru carti, de ex, de tip biblioteca clasica.

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Asa incearca oamenii sa-i zica acum mai nou living.cuvintu asta este in engleza, alantu nu stiu in ce limba este sau din ce limba provine.Normal ca tot ce se afla intr-0 incapere se numeste mobilier.Da sunt si biblioteci pentru carti, dara care are carti, sau care tin carti.In rst eu nu as pune nicaeri mobila asa sa incarc camerele.Aia is bani irositi si spatiu nefolosit.Intr- incapere trebuie sa ai spatiu gol mult, sa te simti mai aerisit sa-i zic asa.In living pui o canapea, un TV daca ai loc bagi si 2 fotolii, doara daca ai loc si o masuta joasa si aia e tot.Acum nu stiu ce biblioateca mai bagi, ar trebuie sa ai ditai livingul, unia baga si un minibar pe acolo, dar mai toate trebuiesc asa cumva bagate in pereti, incorporate sau asezate in asa f el sa nu incurce circulatia.Eu daca as face o casa as face rafturile incorporate in pereti, asa ca un fel de nisa daca intelegi ce zic, si acolo as aseza carti.La fel si pentru bar daca as face asa ceva desi eu nu-s bautor dara na vine cineva la tine etc.Astfel livingul va avea o forma patrata sau dreptunghi deci regulata, va arata bine si da senzatia de spatiu mult.Da na fiecare cum ziceam face cei place.In camera,dormitor cum se numeste,de ex americanii nau decat un pat si un tv,bine si noptiera atat laughing,ei nau dulapuri de haine laughing au o camera pentru asta numita closet,acolo e ca o incapere unde intri,are usa,vezi si tu hainele ca omu,pantofii,rafturi, umerase etc, mie sincer mi se par foarte utile si asa cum ar fi trebuie sa fie.Ce-s cu atatea dulapuri? Mai dai si bani pentru ele laughingIara in bucatarie au dulapuri suspendate si bucatria doata cu de toate aragaz, frigider, microunde etc, prajitor paine si ce mai ai cafea bla bla.Frumos zic eu.Ce am vazut si la ei si e naspa, sunt paturile, frate isi cumpara paturi din lemn masiv si saltele de 2 bani de se fac barci laughing pai tu dormi pe pat sau dormi pe saltea? Normal este da cumperi o saltea scumpa si f buna, cel putin dormi si tu ca omu, iar pat dal la jalea ca nu ala te tine ci salteaua, apoi cine intra la tine in dormitor sa vada vai ce pat gen mai stiu eu antic ai, in dormitor nu prea intra mai nimeni in afara de tine seara cand dormi sau poate si ziua daca vrei sa dormi.In rest stai in living.

| Roxanacretu2 a răspuns:

La mine a iesit exact asa cum mi-am dorit si pretul nu a fost exorbitant. Ii recomand pe cei de la http://mobilalaguna.ro cu toata increderea! :)