| anonim_4396 a întrebat:

Este vreo diferența dacă pui tot faianță pe jos la baie în loc de gresie? Adică e mai puțin durabila sau nu suporta greutate? Sau nu conteaza?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Faianta e foarte lucioasa, si o sa aluneci foarte mult,
gresia are o anumita textura rugoasa (chiar daca si suprafata ei pare lucioasa) care impiedica accidentele prin alunecare.

Gasesti si gresie ieftina, daca despre bani e vorba.
Sau intr-o multitudine de culori si modele, daca nu ai gasit inca ceva ce ti se potriveste cu faianta. Trebuie doar sa mai cauti.
Sfat: alege modele care au dimensiuni putin mai mari, sunt mai usor si de pus, si o sa ai mai putine rosturi de curatat.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si da, gresia e putin mai groasa in cele mai multe cazuri, si baza din care e facuta difera putin de cea a faiantei, ca sa ii confere o rezistenta mai mare.
Gresia trebuie sa reziste la frecarea cu pantofii, faianta doar la curatat cu carpa/burete.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, exista o diferenta, faianta este mai putin durabila, nu suporta greutate. Si nu sunt singurele dezavantaje.
In schimb pe perete poti pune gresie, fara probleme.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt sanse destul de mari sa crape ori sa se decoloreze, de la trafic.

| dullcat a răspuns:

Faianta e pentru finisarea peretilor, nu a pardoselii.Gandeste-te ca Nu e destinata sa mearga pe ea intre 30 si 80 de kg cat are un om, in medie.
Nu poti pune faianta pe jos, dar poti pune gresie pe pereti.

| relian a răspuns:

Faianta sau gresie e de fapt ceramica, diferenta este, ca una din ele este glazurata, adica acoperita cu o suprafata lucioasa, smalt. Fainta e in general mai subtire, pentru ca este folosita pentru pereti.

Daca vrei sa folosesti ceva mai bun, pune portelan, dar si ala este lucios, iar daca devine ud, este alunecos.

Dar portelanul este cel mai scump, ala se poate pune afara, rezista la orice vreme.

In baie poti pune si parchet de ala din lemn, dat pe deasupra cu epoxy, tine si cald, nici nu aluneci.
Am vazut asa bai cu parchet pus pe jos, dat cu epoxy sau ce o fi fost ala.
La fel am vazut acelasi material ce zic eu epoxy dat direct peste beton si lasat asa laughing unde pui ca erau zone de astea f scumpe.

Deci faianta fiind subtire, normal ca se poate sparge, de asemenea se sparge usor smaltul, daca scapi ceva pe ea.
Apoi daca se uda, devine f alunecos.

Poti pune si granit, bani sa ai laughing