| Iardaba45 a întrebat:

Gresia este de 30 latime si 60 lungime. Fundatia la gard este de 50 cm si are lungime 80m gardul. O cutie are 1. 45mp cate pachete sunt necesare pentru terminarea fundatiei?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Presupun ca o pui pe lungime, pe o singura parte a gardului, taind fiecare placă la 25 cm sau una la 20 si una intreaga.
In acest cas ai nevoie de 268 de placi, adica 33, 5 pachete. Daca plachezi ambele parti, evident dublu.
Nu poti socoti la metru patrat, cum vor fetele, pentru ca la fiecare 60 cm de gard ai pierdere 10 cm pe înălțime.

| cristi202 a răspuns:

32 de pachete. Dar, ideal, ca sa nu ai surprize, 35. Pentru ca, oricum le-ai pune, ramii cu un rest de 10 cm inutilizabil (60 cit e gresia, la 50 inaltimea fundatiei), ceea ce e destul de mult. Poti scapa de asta doar daca pui gresia fara rosturi in cruce, adica daca incepi cu una de 30 pe orizontala, restul de 10 de la cealalta o pui alaturi de ea, iar sus vor ramane 20 cm, si la urmatorul rind incepi cu restul de 20. Asa, iti iasa ca un model tot la al treilea sir, cu costuri minime. Si e de luat in seama la lungimea ce o ai.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cîte vrea mușchii tailaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1800 cm²=0, 18m² aria la bucata de gresie.
400000 cm²= 40m² aria la portiunea pe care vrei sa pui gresie
40:1,45=27,58

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai facut bine calculul, dar ai uitat sa pui cei 15% ce trebuie puse in plus la placarile ceramice (aici intra cele cu defecte de fabricatie, sparte datorita transportului, dar in special ceea ce rine ca resturile de pe urma taierii lor)
Deci raspunsul e de 32 de pachete (28+15%, 28+4)

| TheMaker a răspuns:

Două pachete. Unul de Lucky Strike și unul de Camel.

| cristi202 a răspuns (pentru TheMaker):

Alea sunt foarte bune pentru pauzele de tigara. Dar nici macar nu l-ai intrebat de e fumator. Si, in rest?