| ZoZoHeart a întrebat:

Am tot cautat pe inernet dar am gasit numai prostii in limba romana, iar cum nu sunt o vorbitoare excelenta in egleza, nu inteleg exact. Poate cineva sa imi explice/sa imi dea un link cu explicatii in romana pentru a improviza o camera secreta in camera mea?

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Ei, întotdeauna vrem ce are celălalt, nu?
Nu-ți trebuie o cameră secretă ca să ai unde să te retragi doar tu cu mintea ta. Poți să improvizezi o "ascunzătoare" din orice și sub orice formă, atâta timp cât e un spațiu restrâns unde tu să te refugiezi când ai nevoie de liniște. Poți să vorbești cu ai tăi să te ajute să construiești o căsuță doar pentru tine, undeva în grădină, sau o căsuță în copac, că tot e la modă prin filme. Poți chiar să faci un "cort" dintr-o pătură agățată pe sârmă sau poate să fie și o cutie de carton, crede-mă. Nu materialul din care construiești e cel care îți dă acel sentiment de evadare pe care presupun că îl cauți tu, ci spațiul restrâns și ideea că te delimitează ceva de tot restul lumii.
În plus, nu contează dacă nu e un loc secret și dacă părinții tăi știu de el. Sunt sigură că odată ce te-ai "ascuns" acolo, ei vor înțelege că vrei să fii doar tu cu mintea ta și vor respecta asta.

3 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

Nu poți să "improvizezi" pur și simplu o cameră secretă. Ai nevoie de spațiu pentru asta și dacă ai lua din spațiul alocat camerei tale, fii sigură că s-ar observa. În plus, presupun că nu știi nici arhitectură sau construcții. O cameră secretă are nevoie de planificare, măsurare, materiale, construirea efectivă... Nu agați pur și simplu un cearșaf de perete și te prefaci că ai o cameră secretă. Asta dacă vrei să fie secretă pe bune și nu doar în imaginația ta.

| ZoZoHeart explică (pentru cornculapte):

Nu cred ca m-am exprimat corect... O prietena a mea aproape ca a areusit [pana au prins-o parintii] sa faca ceva de genul, adica, dulapul ei, in spate, avea un lemn moale, din mai multe bucati lipite cu scotch si suruburi. A desfacut suruburile si scotch`ul, a dat dulapul in fata si a pus un covoras, iar prin stanga& dreapta dulapului nu prea era loc, era perete (un loc mai retras in camera ei) iar ea cand nu era nimeni in camera intra "in dulap" deschidea micul lacatel si avea acolo un spatiu pentru asta doar ea si minte ei. Dar eu nu am un dulap ca al ei!

| cornculapte a răspuns (pentru ZoZoHeart):

Ei, întotdeauna vrem ce are celălalt, nu?
Nu-ți trebuie o cameră secretă ca să ai unde să te retragi doar tu cu mintea ta. Poți să improvizezi o "ascunzătoare" din orice și sub orice formă, atâta timp cât e un spațiu restrâns unde tu să te refugiezi când ai nevoie de liniște. Poți să vorbești cu ai tăi să te ajute să construiești o căsuță doar pentru tine, undeva în grădină, sau o căsuță în copac, că tot e la modă prin filme. Poți chiar să faci un "cort" dintr-o pătură agățată pe sârmă sau poate să fie și o cutie de carton, crede-mă. Nu materialul din care construiești e cel care îți dă acel sentiment de evadare pe care presupun că îl cauți tu, ci spațiul restrâns și ideea că te delimitează ceva de tot restul lumii.
În plus, nu contează dacă nu e un loc secret și dacă părinții tăi știu de el. Sunt sigură că odată ce te-ai "ascuns" acolo, ei vor înțelege că vrei să fii doar tu cu mintea ta și vor respecta asta.

| Shottas a răspuns:

"camera secreta" nu ai cum s-o faci atat de secreta fara sa faci modificari la zidurile camerei ...chiar daca ai chema pe cineva sa iti faca asa ceva cameara nou construita n-ar mai fi asa secreta.