Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hey, in casa sunt cam 40 de grade si stau la bloc. Cum sa fac sa fie mai racoare. Adica ventilatorul nu mai face fata iar cerceaful ud se usuca in 5 minute (nu am aer conditionat ). Voi ce faceti in zilele astea?

Răspuns Câştigător
| ioanacristina666 a răspuns:

E bun si ventilatorul,lasa-l pornit,incearca sa iti tii jaluzelele/perdelele ttrase; bea apa/sucuri reci,mananca inghetata,fa dusuri reci,imbraca-te lejer,eventual uda un prosop si tine-l pe tine,nu manca prea gras, cu prea multe calorii, mananca usor(fructe, legume)incearca sa lasi seara geamurile larg deschise sa se mai racoreasca, scoate-ti din priza electronicele. Sper ca te-am ajutat happy

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poţi să pui în congelator nişte recipiente cu apă (cu cât mai mari şi multe, cu atât mai bine) şi după te răcoreşti cu ele, învelindu-le într-un prosop.
Închide geamurile, să nu pătrundă razele solare şi aerul fierbinte de afară, fă duşuri reci şi dese, bea apă răcoroasă, consumă mâncărurile reci, foloseşte ventilatorul sau un evantai, deşi când temperatura corpului este mai mică decât cea a aerului din jur, nu ţi-aş recomanda, are efectul invers, mergi la piscină/lac/râu/mare, etc. Baftă!

| mgtow a răspuns:

Chemi un specialist sa puna scartaietoare pe tavan si lateral, montezi jaluzele de plastic sau metal care fac intuneric si vara scad -10º si iarna +10º dar sa ai si izolatie extrioara. Nu vei mai avea nevoie iarna de caldura de la centrala si vara zici ca stai la parter la ce bine va fi clima. Costurile pot ajunge la 2000€ dar poti plati in rate un credit de nevoi personale

| Kenya a răspuns:

Ma duc la piscina, ma hidratez cu multa apa, fac maxim 3 dusuri reci.

| Kandia15 a răspuns:

Fa un dus rece. Sau din ora in ora da-te cu apa rece pe ceafa sau pe spate, sau si pe gat. Mananca inghetata. Bea multa apa rece ( cu gheata chiar). Cumpara-ti un evantai.

| Amegadaisuki a răspuns:

Simplu du-te la strand, piscina

| BountyWG a răspuns:

Buna incearca sa faci dusuri dese, sa bei lichide foarte reci, sa mananci o inghetata sau sa mergi la strand, bazin. happy

| Basthet a răspuns:

Bună!
Pune în geamuri folie de aluminiu. Va reflecta razele de soare și va mai scădea puțin temperatura. Dacă ai geamuri duble, pune între ele. Dacă ai termopane, pune în interior.
Succes!

| intrlp a răspuns:

Nu deschide geamul ca intra caldura.O tehnica folosita de mine si care functioneaza este sa deschizi usa de pe hol.Mereu e rece in bloc.

| Misfits a răspuns:

Baga-te in frigider.

| xXVranceaXx a răspuns:

1.Ci-ca foloseau indienii, prosopul cald la geam, ca-sa nu te doara capul.
2.Pui un prosop, rece daca te-ai impracat cu hainele pui cearceaf in pat si te pui c-am 4-5 minute.

| AgentulVIPPro a răspuns:

Eroare:Intrebare neaprobata.

| ANDA135 a răspuns:

Mananca inghetata, fa multe dusuri racoritoare sau daca nu poti sa mergi la munte

| owneriest a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=ITtlxjvLQis
Functioneaza perfect!
L-am testat personal!
Funda?

| Frumystefy a răspuns:

Stau la piscina, mananc inghetata ma uit la filme si cand sunt la tara bataie cu apa. Daca iesi afara nu uita protectie solara.

| Monika12 a răspuns:

La piscina va fi mult mai bine

| Miau1617 a răspuns:

Buna nicol! O sugestie ar fi sa iti uzi ceafa cu apa temperata si sa pui un cearceaf ud impaturit(Ca sa nu se usuce asa repede) La ceafa. Atentie! Nu sta prea mult, e posibil sa te doara gatul daca stai mult! 2. Fa-ti un dus iar dupa dus iti iei ceva subtire gen :maieu, pantaloni scurti. Sper ca te-am ajutat! Funda, te rog? big grin :*

| CherryBlossom26 a răspuns:

Buna, Nico! Zilele astea am cautat si eu trucuri cum sa ma racoresc in zilele toride de vara si am descoperit pe youtube un truc. Tot ce iti trebuie este un ventilator, o sticla cu apa inghetata si un scaun in caz daca ventilatorul este mic sau portabil. Practic bagi sticla cu apa la congelator, astepti sa se inghete si dupa pui sticla in fata ventilatorului. Sper ca te-am ajutat! La mine a mers dar am avut prieteni la care nu a mers acest truc asa ca nu fii dezamagitwinking

| AndreiGelato a răspuns:

Iti recomand cateva metode cunoscute; sa faci dusuri cu apa calda (nu rece deoarece corpul va produce mai multa caldura pentru a o compensa pe cea pierduta), sa-ti lasi incheieturile mainilor sub jet de apa rece cand ai ocazia si sa te hidratezi consumand cat mai multe lichide.

| IvanTudorel a răspuns:

Pai eu imi pun folie de aluminiu in geam si am ceva care face intuneric in camera si asa rezist eu.

| Vladel a răspuns:

Mergi si tu la piscina va fi mult mai bine big grin

| relaxalex a răspuns:

Cea mai moderna varianta: Folie de protectie solara pentru geamuri https://tint.ro/folie-geamuri

| carmencernescu a răspuns:

Bea ceaiuri calde. Vei suporta mult mai usor caldura de afara.
https://carmencernescu.wordpress.com/

| liviu09crys a răspuns:

Eu las geamurile si usile deschise in tot apartamentul, ventilatorul la maxim, o sticla de apa rece si cate un dus de fiecare data cand ma trezesc.

| D4139919 a răspuns:

Ma duc în oraş şi mănânc îngheţată

| Andra123zambilici a răspuns:

Buna! Bea multa apa, du-te la piscina, mananca inghetata, fa-ti due, update cu apa impreuna cu prieteni tai, stai in camera, mananca mancaruri reci, funda? TE ROG!

| PaulBG12 a răspuns:

Du-te la strand big grin

| Emanuel_Giuraniuc_1999 a răspuns:

Uite o sugestie:umple cada de la baie cu apa rece si pune ventilatorul pe marginea cazii(P.S:ai grija sa il pui in asa fel sa nu cada in apa) si porneste-l. Lasa usa de la baie deschisa. Alta sugestie ar fi sa faci un dus cu apa calduta si sa te imbraci subtire. Sper ca te-am ajutat. happy