| wannabe a întrebat:

In fiecare luna la asociatia de locatari platesc 110-170 roni pentru 3 persoane la gazul metan consumat la aragaz. Mi se pare prea mult, si ma gandesc ca persoana respectiva imi cere prea mult, si ne ia cat doreste ea, ne da teapa.Cum se factureaza gazul? Cum pot afla cat am consumat? Voi cat platiti la gaz?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Pai daca aveti gazul la comun, atunci regia de gaz da o factura pe tot blocul, care apoi este impartita de administrator la numarul de persoane ca sa scoata un pret mediu pe consumator (persoana), si taxeaza pe fiecare apartament in functie de numarul de persoane. Mi se pare ok daca administratorul rotunjeste preturile in plus cu pana la 50 bani, mai mult este suspect. thinking

2 răspunsuri:
| Fantoma_1807 a răspuns:

Daca nu ai contor separat pentru gaze, lunar asociatia primeste o factura pe care o imparte la locatarii care nu au contuar. Pentru a te edifica asupra calculului fa o cerere la cenzorul asociatiei si cere sa verifice modul de impartire, daca este sau nu corect, sincera sa fiu si mie mi se pare cam mult. eu am contuar si pe timp de vara nu platesc mai mult de 15 ron si sintem tot trei persoane.

| greencity a răspuns:

Pune butelie: eu platesc 70 RONI pe umplere si ma tine 2-3 luni cu gatit intens. Te tepuieste!