| roxypoxytoxyk a întrebat:

Hey! Daca ai uitata sa dai indexul la apa o luna si te trece la pausal 5 metri cub persoana este normal la asociatia de locatari.
La alte asociati cum se procedeaza? Ce lege e?

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Depinde de Asociatia de locatari.
De obicei, daca se procedeaza corect, se uita la ce consum ai in ultimele 3-4 luni si iti face o medie lunara.
S-ar putea ca printr-o hotarare interna (adica a blocului tau), sa fie hotarat ca cine nu citeste contoarele sa fie trecut la pausal cu o anumita cantitate de mc.
Corect este insa, sa ti se faca un consum mediu pe ultimele luni.

| pietrean a răspuns:

Da,este normal sa fii trecuta cu o cota deapa rece, altfel diferenta de la contoarul blocului si totalul cantitatii de apa data de locatari, va fi trecuta la pierderi si vor plati toti locatarii.Dar acest lucru, se poate remedia luna viitoare:aduni la metri cubi de apa de luna trecuta+ cei 5 mc si vezi daca ai ajuns la cantitatea de apa cand o sa raportezi pentru luna viitoare.