| JulyDreams a întrebat:

Mi-am luat un buchet de patrunjel in ghiveci. Nu stiu cat de des sa-l ud. Azi dimineata l-am gasit cu frunzele lasate si l-am udat. Au trecut 12 ore si iar se ofilesc frunzele. Sa-l ud iar?

4 răspunsuri:
| kevin9 a răspuns:

Il uzi la 2 zile sau cate putin in fiecare zi. Dar sa nu-l tii la prea mare caldura. In general plantele se uda cand e mai rece.

| JulyDreams explică (pentru kevin9):

Nu pot asa rar. Se pleostesc frunzele sad

| MihaelaDart a răspuns (pentru JulyDreams):

Inseamna ca are o sursa de caldura langa el, muta ghiveciul pe un pervarz sa aiba lumina, desi nu direct de la soare, semi-umbra si il uzi doar cand pamantul este uscat. Cu cat il uzi mai mult cu atat se putrezeste radacina.

| JulyDreams explică (pentru MihaelaDart):

Mersi. Nu il tin la cald. Problema era ca il udam prea putin. Acum ii pun mai multa apa si mai rar happy