| Bilii a întrebat:

Salut, am plantat acum 2 saptamani niste seminte de lamaie intr-un ghiveci. Pamantul e luat din curte si am udat aproape in fiecare zi dar nu se vede nimic inca. Dureaza mai mult?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un lamai are nevoie de cateva saptamani sa germineze, sa iasa din pamant (in functie de adancimea plantarii, calitata pamantului, temperatura ambianta). Nu trebuie udat des, prea tare!

Daca lamaia nu a fost total coapta, atunci nu va germina deloc.

| darrio2007 a răspuns:

Prea multă apă. Posibil sa nu iti mai iasa deloc.
Acum 3 ani am pus 4 samburi de curmal, de la curmale deshidratate din comert dar nu le-am pus apa zilnic. Acum planta are peste 1 metru.

| relian a răspuns:

Daca ai udat in fiecare zi pe vremea asta, adica cand n-a fost mai deloc cald s-a dus de suflet semintele alea, or putrezit deja.

Pamintul se mentine putin umed nu dai apa intruna, uzi cand vezi ca s-a uscat pamintul, eventual dai cu degetu, razi in paminntul ala si vezi daca mai adinc e uscat sau e umed.

Stii ce trebuie sa faci? Lasa-te de chestiile astea, ocupate cu ceva la care te pricepi laughing e mai bun asa, plantele sunt crescute de cei care se pricep macar cit de cit.

| 76843 a răspuns:

Nimic nu creste asa repede. Orice samanta are nevoie de germinare. Nu mai uda asa de mult ca putrezesc semintele.
Dupa o luna sau mai bine, va iesi plantuta.