| sageteldurasel123456789 a întrebat:

Pot planta Ricin (Ricinus communis) in ghiveci pentru ca nu am spatiu in curte, am ciment. Stiu de la ora de botanica de la scoala ca e perena si poate trai si 20 ani in mediul sau natural. Daca o feresc de inghet poate creste si la anul fiind tot in ghiveci. Am ghiveci de 60 cm adancime si 60 cm diametru. Prefer raspuns de la cei care au mai experimentat sau care se pricep la botanica. Ma gandesc la radacinile care se vor inghesui in ghiveci dar cred ca planta tot va trai dar va ramane pitica.

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Poti. Si avocado poti planta in ghiveci.

| sageteldurasel123456789 explică (pentru Furnicuta000):

Ai experimentat? Eu am avocado de 1 an in ghiveci.Am avut mai multi dar au murit.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sageteldurasel123456789):

Cu ricin nu, dar nu vad de ce nu ar merge.
Si acum am citit ca e cea mai otravitoare planta din lume. Nu ar trebui sa stea nimeni pe langa asa ceva. Dar e alegerea ta, insa ai grija si la ceilalti din casa.
https://www.youtube.com/watch?v=bzZ5y1ClpMs