| Tasya05 a întrebat:

Salll! Cum pot scoate petele de sange dupa un tricou?big grin
Ierii cand am fost in parc cu rolele prietenul meu cel mai bun a sarit pe mine ( a vrut sa ma ia in brate) si am cazut pe un ciob. m-am taiat putin pe burta. dar tricoul a ramas ft. patat de petele de sange.problema s-a rezolvat repede oamenii din parc mi-au oferit primul ajutor si totul a fost bine. Dar petele sun igrozitoare.si nu vrea sa mai afle mama ca m-am taiat etc.pentru ca ea se agita din orice si nu vreau sa mai afle...Decii cu ce scot petele?

16 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Dacă tricoul este alb, lasă un pic pata la înmuiat în apă călduță cu detergent, apoi freacă puțin peste pată și toarnă clor. Se duce repede.

Dacă nu, e ceva mai greu. Ideal este ca pata de sânge să fie curățată imediat, după ce a fost făcută, cu apă rece. Totuși încearcă Vanish, eu am scos aproape orice fel de pată cu el, s-ar putea să funcționeze. Dacă nu se duce de tot, e posibil să rămână doar câteva pete un pic mai decolorate... greu de dat seama că ar fi fost sânge.

Sau mai bine îl lași pe mâna mamei tale, ea știe cel mai bine cum se procedează. Poți să îi spui pur și simplu că ai luat în brațe un cățeluș rănit. laughing

| IoanaTempah a răspuns:

Vanish happy

| DoarOana a răspuns:

Buna yloveyoujustinbieber,
In primul rand, freaca zona cu sange cu apa rece ca sa iasa petele de sange cat de cat. Poti sa lasi tricoul inmuiat in apa rece pentru vreo 30 min sau mai mult. Dupa aceea poti sa iti speli tricoul cu sapun de spalat rufe (sapunul de haine).
Pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu care credeam ca n-o sa ai niciodata un iubit, decat daca este Justin Biberon.

Răspuns utilizator avertizat
| EllyFMS a răspuns:

Nu ies, poate ca ar trebui sa incerci cu Venish desi nu prea o sa ajute, sau daca tricul este alb poate ca ar trebui sa incerci cu clor. Sau poate ar trebui sa il arunci.

| Ladybuug a răspuns:

Şterge imediat locul cu un prosop uscat de hârtie, din centrul petei înspre exterior, şi apasă uşor, ca murdăria să se impregneze în prosop. Dacă este un articol ce trebuie curăţat chimic, nu te apuca să cureţi pata şi du haina cât poţi de repede la curăţătorie. Încercând să scoţi singur sângele de pe un astfel de articol, poţi cauza pagube ireversibile asupra ţesăturii, iar cei de la curăţătorie nu vor mai putea să rezolve nimic.

Combină o lingură de detergent de rufe sau soluţie de pete cu o ceaşcă de apa oxigenată într-un bol mic. Un alt amestec bun este amoniacul şi apa. Înmoaie o cârpă curată în soluţie, stoarce-o şi apoi curăţă delicat locul pătat.

Uită-te pe instrucţiunile de spălare de pe eticheta materialului. Vezi dacă haina are nevoie de tratament special.

Setează temeperatura pe apă rece şi lasă obiectul vestimentar să se usuce natural, dacă materialul permite spălarea la maşină. Poţi folosi un produs suplimentar de pre-spălare, pentru curăţarea petelor.

Spală delicat de mână cu un detergent pentru rufe sensibile, dacă haina nu se poate introduce în maşina de spălat, apoi clateste cu apă rece.

Nu folosi uscătorul şi nu supune pata la căldură până nu a fost complet îndepărtată. Întinde rufele pe sârmă. Căldura poate face pata să se fixeze în ţesătură dacă nu a ieşit la prima încercare. Dacă o usuci natural şi rămâne tot patată, încă mai ai opţiunea să o duci la curăţătorie.

Nu încerca aceste soluţii pe lenjerie, mătase sau lână. Poţi lăsa pete aproape imposibil de scos. Materialele care necesită curăţare chimică implică o atenţie sporită, pentru că nu ai de unde să ştii cum au fost colorate sau tratate. Dacă încerci să cureţi singur aceste piese poţi să faci hainele să intre la apă, să se decoloreze sau să faci alte pete ciudate. Decât să le strici, mai bine mergi cu ele la spălătorie în cazul în care ai ai dubii în privinţa materialului.

| SEXobeat a răspuns:

Pui tricoul in apa RECE cu putin detergent lasi 1 ora 2 si pe urma il speli, dupa care in automata

| lsgsfh a răspuns:

Se scot cu solutie de sare de lamaie sau apa oxigenata apoi se clatesc cu apa rece, dupa curatarea petei se spala cu apa calda si mult detergent:d sper ca ti-am fost de ajutor! funda?

| IonuT_1651 a răspuns:

1 nu imi plc de biber si 2 iti voi spune daca e alb cu un clor dar nu ace ceva mai bun

| HeyItsDiana a răspuns:

Pai...incearca sa il speli in apa foarte rece si mult ca sa iasa...deci cu apa foarte rece in niciun caz cu apa calda. Daca it e de folos raspunsul imi dai plz fundita?big grin?

| cosminbosu2011 a răspuns:

Toarna apa fierbinte pe pata si freca-l mult daca nu se duce atunci ni stiu ce sa mai zic sper ca te-am ajutat daca te-a ajutat raspunsul meu da-mi funda

| mistajam a răspuns:

Cu apa

| dianacoolforever a răspuns:

cu apa rece ca gheta!

| dnd_6268 a răspuns:

Pai incearca cu detergent(venis)nu ma prea pricep pune de toate in masina de spalat da vezi sa nu explodezelaughing, incearca venis vb serios e bun

| tibetan74 a răspuns:

Poti incerca cu foarfeca. Sau incearca sa desenezi ceva in jurul petei, sa o incadrezi...un fluturas sau altceva, maica-ta te va lauda pentru creativitatea ta.