| DavidIron a întrebat:

Salut, am o drujba noua micul pădurar si lanțul taie sucit.
Tai un Boc si lanțul merge in semilună, asa taie.
Ce poate fi?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca teietura e in curba, desi vrei sa iasa dreapta, trebuie ascutit lantul. Eu asa patesc la drujba mea electrica Bosch. Merge si ceva mai greu, si aschiile de pe urma taieturii sunt mai mici cand lantul nu mai taie cum trebuie.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Asa este, ai dreptate.Lantul si daca il ascuti trebuie sa stii sa ascuti, trebuie facut la un anume unghi, ca de ascuti asa dupa ureche tot nu taie.Am vazut o scula, se vinde online, nu mai stiu, costa vreo 35,, sau 40 dolari, dar din toate sculele astea de ascutit aia mi se pare cea mai buna.
Se monteaza pe lama direct peste lant, nici nu trebuie sa dai lantul jos.Are orificii facute la unghiul ce trebuie sa ascuti,bagi in acel orificiu o pila cu manivela,vine cu scula si dai de cateva ori si ascute dintele ala de nu se poate. Apoi tragi de lant,vine urmatorul dinte,apoi unu cate unu pana ascuti tot lantu.
La alte scule de astea trebuie tu sa tii unghiul,chiar daca are scula aia linii sa te ghideze,daca nu ai mana buna, ascuti aiurea.

O sa vad poate iau scula aia, din reviews vad ca merge f bine, am cautat f multe, am citit la fiecare, asta mi se pare ok.Bine ca eu nu am c e taia laughing stau la aptm inca, am la mama in RO fierastrau din asta dar pe benzina, dar nici acolo nu taie nimeni, doara cand ajung eu pe acolo.
Electrica e buna doar daca tai pe loc, daca te duci prin curte sa umbli cu cablu dupa tine, dar e ok si asa daca nu ai de taiat cine stie ce.

| mihai69 a răspuns:

Nu e din cauza lanțului, ci din cauză că lama e tocită neuniform - șanțul prin care se mișcă lanțul nu are marginile de aceeași înălțime (stânga / dreapta). Dacă tăietura o ia la dreapta, acea parte e mai puțin înaltă față de cealaltă. Și invers.
Trebuie să schimbi lama, nu ai ce face.
Nu e rău nici să ascuți lanțul, dar asta nu te va ajuta să tai drept, ci doar mai ușor.
Ca să nu mai pățești asta pe viitor, ai mereu grijă să ai ulei în rezervorul de ungere a lanțului și ca aceasta să funcționeze!

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

Sa schimbe lama la drujba noua? Si eu am patit la fel ca el la drujba noua, si am bagat mereu ulei, am fost atent la asta.

Chiar asa, crezi ca a lucrat fara ulei in drujba? happy Fara ulei, nu lucrezi prea mult cu ea, frecarea lantului pe lama datorita vitezei face rapid lama praf. se incinge, si se decaleste, si se deformeaza. Incearca sa lucrezi doar un pic cu drujba asa, vei vedea ca vopseaua de pe capatul lamei (unde e rotunda) se arde si metalul capata pe muchie acea nuanta vinata a decalirii sale. Daca tragi de ea poate sa se si inroseasca usor, si atunci ai terminat lama.

| mihai69 a răspuns (pentru cristi202):

Și de unde știi că nu e defectă din fabrică?!?

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

De era defecta din fabrica, ii facea figuri la pornire. Cel mai frecvent, sare lantul. Sau face zgomote ciudate. Dar, un defect la o lama de drujba e usor observabil, la o inspectie cit de cit atenta. Cu siguranta s-a uitat la asta, si ar fi vazut de era vreun defect.

| relian a răspuns:

Nu este ascutit lantu,ori nu eset ascutit cum trebuie.Un lant de fierastrau se ascute la un anume unghi,altfel ori nu taie,ori taie aiurea laughing faci cercuri, semiluna, aia da desenzi, las ca e bun, or sa zica aia ce meserias esti laughing

Nu te lau dupa unia ca e lama de vina, daca lama ar fi indoita ar freca lantu ala si ai vedea.Deci lantu nu este ascutit cum trebuie.
Sunt scule, le gaseti pe net sa e cumperi, bune, la care nu trebuie sa te pricepi sa ascuti.