| GeorgeVeteranu a întrebat:

Salut, am o intrebare pentru construirea unei case (nu stiu daca am ales categoria potrivita) vreau sa imi construiesc o casa cu masarda si in momentul construirii masardei la acoperis cand trebuie izolat acoperisul, in loc de lemnul din interior care sa tina izolatia as putea pune ceva din plastic reciclat? Niste coli din plastic, se vand pe undeva? Si daca as iesi mai ieftin ca lemnul.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Https://images.app.goo.gl/MmMczEnHpz8NnA1eA
În fotografia din link poți vedea stratificate corecta a unui acoperiș pentru mansarda.
Astfel, de la exterior spre interior ai: țigla, așezată pe o structura dubla de leațuri (lateți), care sa permită circulația aerului pe sub țiglă, apoi o folie anticondens care aduna micile infiltratii și picăturile care condenseaza pe spatele țiglei, apoi astereala (din osb, eventual scândură). Astereala este prinsa pe căpriori, de obicei cu o grosime de 15 cm, între care se umple cu vata minerala. Apoi vine structura pentru gipscarton, de obicei distanțata la 10 cm sub căpriori, care structura la fel se umple cu vata minerala. Urmează folia bariera de vapori, care împiedică umezeala din interior sa pătrundă în izolație și la final plăcile de gipscarton.
Acesta este minimul recomandat pentru o mansarda locuita, orice reducere de cost fata de acest minim reprezinta un compromis major.
Nu vad în locul cui și în ce scop îți dorești tu sa pui acele placi de plastic.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu știu despre ce lemn interior e vorba, dar plasticul nu prea are ce cauta pe acolo.

| GeorgeVeteranu explică (pentru regis):

Lemnul care vine prin pe grinzi

| regis a răspuns (pentru GeorgeVeteranu):

Https://images.app.goo.gl/MmMczEnHpz8NnA1eA
În fotografia din link poți vedea stratificate corecta a unui acoperiș pentru mansarda.
Astfel, de la exterior spre interior ai: țigla, așezată pe o structura dubla de leațuri (lateți), care sa permită circulația aerului pe sub țiglă, apoi o folie anticondens care aduna micile infiltratii și picăturile care condenseaza pe spatele țiglei, apoi astereala (din osb, eventual scândură). Astereala este prinsa pe căpriori, de obicei cu o grosime de 15 cm, între care se umple cu vata minerala. Apoi vine structura pentru gipscarton, de obicei distanțata la 10 cm sub căpriori, care structura la fel se umple cu vata minerala. Urmează folia bariera de vapori, care împiedică umezeala din interior sa pătrundă în izolație și la final plăcile de gipscarton.
Acesta este minimul recomandat pentru o mansarda locuita, orice reducere de cost fata de acest minim reprezinta un compromis major.
Nu vad în locul cui și în ce scop îți dorești tu sa pui acele placi de plastic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Orice plastic este periculos la casa, deoarece nu poate fi inifugat, se aprinde foarte repede si se stinge foarte greu. In plus, plasticul nu are rezistenta lemnului.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu cred ca e o idee prea buna. Lemnul presupun ca ar fi tratat cu ceva impotriva incendiilor.