| Ricardo26 a întrebat:

Am si eu o nelamurire daca vreau sa imi deschid o firma de constructii si sa construiesc case sa le vand la gata. As putea lua un credit bancar care sa ma ajute sa construiesc prima casa sa am cu e incepe?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut, tu ai putea sa iei un credit, dar cam peste tot, iti trebuie un oarecare istoric.

Personal nu cred ca poti sa iei creditul acela cat de cat avantajos cand nu ai minim un an vechime (iti vor fi necesare balantele contabile, bilantul, etc), daca nu doi pentru a se vedea tendinta si modul cum lucrezi (dpdv al veniturilor, etc).

In plus va trebui sa ai si o garantie pentru asemenea credite, garantie care ar putea ajunge si la 120% in functie de grupa de risc la care te vei incadra.

In plus va trebui sa pui ipoteca de gradul unu pe teren si pe casa in favoarea bancii... daca ajungi la vreo solutie cu ei.

Eu as incepe astfel:

M-as duce la 3 banci si as incepe discutiile cu directorul de sucursala. Eventual cauta niste sucursale mai mici ca aia au timp mai mult. In general o sucursala are un director, doi trei mai rasariti si niste casieri.

Discuti cu directorul de sucursala in chestii simple. Asta ai nevoie, cum obtin, acte, etc. Nu il iei pe ala consultant de afaceri ca nici nu o sa se priceapa, nici nu va avea timp. Tu obtii de la el ce documente ai nevoie si ce conditii trebuie sa indeplinesti.

Apoi incerci sa negociezi un pic pretul (el mai poate sa recomande la centru scaderea dobanzii in anumite conditii, si de multe ori se accepta, deoarece cunoaste cel mai bine situatia in teritoriu).

Dupa ce ati ajuns la o informare generica, te apuci si rezolvi problemele pe care el ti le ridica. Odata ce vii inapoi dupa o vreme va trebui sa te astepti sa mai apara o mica serie de alte probleme (legislatia si altele se schimba in timp). Devi compliant si cu astea noi si iei creditul.

In functie de banca ar trebui sa ai grija sa nu fii in biroul de credite sau in CIP (centrala incidentelor de plati). Odata ce ai intrat in astea doua... devine mai nasol pentru credite. De asemenea vezi sa fii cat mai curat... altfel iesi din procedura simpla de acordare de credite si intrii la analiza. Cand ai intrat la analiza... cerul devine mai tulbure un pic...

1 răspuns:
| ionutsta a răspuns:

Daca ai un contract cu cineva care iti da un avans de bani pentru casa s-ar putea sa ti se aprobe un credit.