| George_Geo_1996_wOV7 a întrebat:

Salut, am un boiler electric pe care scrie 1296 kWh / an si as vrea sa stiu cam cati kW ar insemna pe an?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu ar insemna nimic laughing cati kw consumi aia depinde de tine sau de fiecare, cat foloseste acel boiler, depinde de cate persoane esti in acea casa si nu poate nimeni sa spuna sau sa scrie pe boiler cat consumi tu intr'un an laughing De unde sa stie cineva de cate ori faci tu dus, ori speli vase, ori cate persoane sunteti.Pfff ce idei mai au unia laughing te minunezi.
Ce scrie pe un boiler mai trebuie sa si pricepi laughing stii vorba aia multi vad, putini cunosc laughing
Treb sa arati eticheta, fa o poza si aduo aici, nu ce scrii tu, arata exact poza cu eticheta de pe boilerul tau.
KW aia poate insemna puterea elementului.
Apoi boileru ca este electric ori gaz ori ce o fi consuma si cand nul folosesti laughing nu te gandi ca daca nu faci dus ala nu consuma nimic.Apa aia nu poate sta calda doiara odata incalzita.Apa dupa X ore se raceste, elementu ala porneste si tot asa sa tina apa la cate grade este setat sa o tina.Cand folosesti atunci consuma cel mai mult,baga la greu,deci ar trebuie sa stii timpul cat folosesti acel boiler pe an sau pe luna ori pe zi,puterea elementului si costu unui kw,asa a fli cat te duce pe tine boilerul,ala ca bani.
Toate calculele sunt estimative,totu se estimeaza, o persoana face dus zilnic, spala vasele, se spala pa mani de X ori laughing magarii, apoi cand nu este folosit timpul ala la fel este calculat si aia probabil stiu cam cat consuma, adica de cate pri boilerul pleaca sa mentina tem apei.Bine ca trebuie sa stii si capacitatea pentru chestia asta.
Asa batut in cuie nimeni nu stie exact cat consuma.Dar ce faci, acum stai sa numeri firele de nisip laughing sa stii tu cate fire de nisip sunt intr'un kg laughing Cred ca te manainca, iti sta pe cap ceva chestii

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Consumul anual pe care tu il cauti, e fix ala de 1296 kWh/an, calculat pe baza unui anumit timp de funcționare zilnic (mult timp boilerul sta oprit).
In kW poti exprima puterea boilerului, dar pe asta nu o știm noi, o poți găsi doar tu, înscrisă pe boiler si pe ambalaj.

| darrio2007 a răspuns:

Exact ce scrie pe el. E greu de inteles?

| George_Geo_1996_wOV7 explică (pentru darrio2007):

Scrie 1296 kWh / annum si a vrea sa stiu cati kW ar insemna ca pretul unui kW (nu kWh) este unde la 0.4 lei si as vrea sa stiu consumul anual

| Salontanul a răspuns (pentru George_Geo_1996_wOV7):

Si "annum" dupa parerea ta cam ce crezi ca inseamna? E scris pe el si nu vezi?

| George_Geo_1996_wOV7 explică (pentru Salontanul):

Nu asta era intrebarea mea

| Salontanul a răspuns (pentru George_Geo_1996_wOV7):

Alo! Nu prea stii sa faci diferenta intre putere si consum si ti-am raspuns clar. 1296 este consumul anual si se masoara in Kw/h. Puterea se masoara in Kw (fara ora) si inseamna puterea data de rezistenta interna. De la fizica ai invatat ca E (KWh-consumul) = P (KW-puterea) * T (ore). Asa ca partea aia cu "cam cati kW ar insemna pe an?" este total gresita. Am crezut ca ai omis "h" dar vad ca tu nu stii sa faci diferenta intre putere si consum! Kw nu se pun pe an caci aia este puterea maxima a obiectului (viteza de transfer) la un moment dat.

| relian a răspuns:

Am revenit. Vrei sa stii exact cat consumi tu cu boilerul tau electric pe an? Simplu, te duci cumperi un contor electric si il montezi inainte sa intre cablurile in boiler, asa contorizezi doara boileru, vei stii exact cat consumi si cat platesti pentru acel boiler.

Mai simplu si mai usor, mai exact decat memtoda asta nu vad cineva sa iti poata spune.laughing

| marian5946 a răspuns:

1 kW=0, 49 bani
1296 kw=635.04 lei