| Bilii a întrebat:

Salut. Deci acum 1 saptamana jumate am plantat niste seminte de lămâie. O lămâie cumparata de la magazin si scoase semințele. La cateva seminte am scos coaja aia de pe ea si am plantat asa. Am un ghiveci mai mare, in care am lu-at pamant de afara. Le am plantat si udat in fiecare zi aproape. Dar pana acum nu se vede nimic. Cred ca nici nu o sa creasca. si am incercat si sa pun semintele in hartie igienica si sa le ud. Dar tot nu se vede nimic.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Samanta unui fruct trebuie sa fie complet copt, pentru a putea germina (cele din comert sunt culese verzi, necoapte).
Lamaiul, chiar daca iese ceva din samante, dupa cca. un an trebuie altoit, altfel nu va avea fruct.
Lamaiul trebuie pastrat in casa, in lada-ghiveci mare, la caldura si lumina, langa fereastra.

| Bilii explică (pentru Bula):

Daca iau samanta din lamaie si o plantez in pamant in ghiveci o sa creasca? Chiar daca o sa dureze mai mult? Germineaza peste ¹luna?

| Bula a răspuns (pentru Bilii):

Doar daca lamaia este coapta natural si complet (ca si oricare alta samanta).
Lamaiul (daca samanta va germina) va trebui si altoit, sa faca fructe.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa le lasi la uscat 1-2 saptamani. Fara sa scoti acea coaja de pe seminte.
Oricum nu aveau cum sa iasa doar dupa o saptamana jumate. Conteaza si temperatura de afara.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Primele semne vor apare dupa 2-3 saptamani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lămâia de la magazni nu este bine coaptă și nici semințele nu sunt mature.

| Bilii explică (pentru sadrian46):

Dezgrop samantele sa vad daca au germinat unpic

| mihai69 a răspuns:

Ca să germineze, sămânța trebuie să fie bine uscată mai întâi, și așa cum e ea în fruct, nu curățată!

| gabicoo a răspuns:

Pune și niște boabe de fasole! Așa vei vedea ceva!

| Num?numescBrBr a răspuns:

Când plantezi semințele de lămâie, este important să le lași înmuiate timp de 24 de ore înainte de plantare, pentru a ajuta la ruperea stratului dur de protecție de pe semințe și a permite absorția apei și a nutrienților.
Semințele de lămâie pe care le-ai plantat, este posibil ca ele să fi avut nevoie de mai mult timp pentru a germina. Perioada poate dura între 2 și 6 săptămâni.