| claudiu02 a întrebat:

Salut, mi-am facut o camera la etaj, etajul nu e terminat, am facut doar o camera pentru tevile de calorifer am facut 2 gauri in podea care vin in camera alor mei, am pus parchetul peste si unde erau cele 2 gauri am facut gauri in parchet pentru tevile alea. Caloriferul il pun mai tarziu, dar vreau sa astup gaurile alea cu ceva ca sa nu se auda la ai mei in camera ce vorbesc si etc, nu sa le astup de tot, ceva sa nu se auda.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Spuma poliuretanica. Prima data inchizi de jos, in tavanul de la parter (pune un carton pe jos, in caz ca va cădea sa nu cada pe covor), lași sa se întărească puțin, apoi umpli podeaua de la etaj. A doua zi poți taia spuma la nivel, cu ajutorul unui cutter.
Când se trag țevile, spuma e ușor de găurit, iar după se poate etanșa cu silicon.

Bula
| Bula a răspuns:

Prin podea, se monteaza cate o bucata de teava PVC pentru trecerea tevilor de incalzire, apa, curent etc.
Diametrul interior ale acestor tevi de trecere va fi doar cu putin mai mare (2-3mm) decat teava utila.
Astfel, conductele vor avea loc de dilatare, dar sunetul nu va trece aproape deloc.

La finalul instalarilor, pentru izolarea fonica completa, diferenta dintre cele doua tevi se poate umple cu un material elastic: garnitura de cauciuc, vata de sticla sau pur si simplu cu carpa imbibata in motorina.
Astfel, nici sunetele, nici goangele sau furnicile nu vor putea trece intre nivele /incaperi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spuma din aia expandabila ignifuga si ghips pe deasupra

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu ghips care apoi se poate elimina.

| anonimg a răspuns:

Poti sa pui un somoiog de hartie legat cu o sarma ca sa il poti trage inapoi cand vei pune tevile. Lasi capatul de sarma mai lung in afara ca sa ai de ce sa il apuci.
Daca se aude prin hartie, atunci decupezi niste polistiren dupa forma gaurii si il pui peste hartie (sau in locul hartiei).
Poti sa pui si niste banda izolier peste toata "lucrarea".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pune-i bucatatelele alea, cercurile pe care le-ai taiat, la loc, de forma asa.

| Adysor92 a răspuns:

Spuma!