| Xander112 a întrebat:

Salut! Prin fata casei mele au inceput lucrari de constructie la drum (vor turna asfalt anul acesta cica). Fiind la tara si avand fantana nu m-am bransat pana acum la apa si la canalizare (desi am chiar in fata portii mele totul). Mai multi cunoscuti mi-au zis sa ma bransez cat de repede ca daca nu, voi fi amendat. Astazi am vorbit cu firma care bransa un vecin si ei mi-au cerut 8.000 lei, ceea ce este enorm. Intrebarea mea este: E obligatoriu sa ma bransez pana la turnarea asfaltului? Daca da, ce se intampla daca nu o fac? De unde sa scot 8.000 de lei sa ma bransez? E normal sa coste atat? Efectiv au de tras doar 5 hai 10 metri maxim de teava sau ce mai trag ei. Help va rog sad

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu este normal, ar fi trebuit sa puna linga gardul fiecarei case camine individuale, deci camin special pentru tine de canal si apa.

Asta tine de primarie, de guvern, tot ce este in strada este al lor, tot ce este in curtea ta este problema ta.
Acum ei vor sa le dai tu bani sa faca chestia asta care de fapt ar fi trebuit sa fie gratis, adica este instalatia lor nu a ta.

Este daca vrei ca si la curentul electric, pana la contor este al lor, de, la contor in casa la tine este treabata, tu platesti orice.

Asa au facut si cu gazele, au pus oamenii sa plateasca bransamentul si contorul, ala din strada.Nu este corect, dar in Ro ce este corect, asa ca oamenii au platit la gaze bransamentu si contorul, iar acu s-a dat lege ca e gratis si va trebui sa dea banii la oameni inapoi.
Problema este ca ei inca cer bani la oameni, apoi or sa le dea banii inapoi, dar nu inteleg de ce.
Tu daca spui ca esti la tara, ai acces usor la primarie, mergi si vorbeste cu primaru, intreaba de ce sa platesti tu chestii care nu-s alea tale?
Toate ce nu-s pe prorprietatea ta nu siunt alea tale, nu trebuie sa le platesti tu.Eiu trebuie sa vina cu apa si canalaizare linga gardu tau, ca tu sa te poti lega dupa cand doresti fara sa sparge sau sapa in strada.
Si cei cu gaze, conducta lor merge pe linga gardu omului, aia din pamint, daca asfalteaza, linga gard e trotuar, de ar sparge ar sparge doar f putin si nu asfaltu.
E mai rau daca trebuie sa traga pe partea opusa, acolo da trebuie sa sparga asfaltu, insa problema esteb a lor, ca este obligatia lor sa aduca toate contoarele caminele linga garrdu fiecarei case.

Problema din ce eu am auzit, ei au papat banii, iau bagat in buzunare, guvernantii, ce trebuia sa faca gaze, canalizari apa, au furat o parte din bani si nu sa mai facut peste tot asa cum trebuie sa se procedeze.
Au rapaortat ca totul este facut, asa si la primamrie apare, afisat public ca toate strazile is asfaltate, tot canalizare, gaze apa, dar e minciuna.

Acu ei stau si asteapta si cand mai fac rost de ceva bani mai asfateaza o strada, mai trage un canal laughing despre asta este vorba in Ro nu are nimeni cine sai traga la raspundere, iar UE e la fel de corupta ca si Ro, pentru ca de n-ar fi ar trimite inspector asa sa vina ala la intimplare sa verifice, dar nu-s curiosi, toti niste tilhari, o lume corupta.

Sa revin in cazul tau mergi si vorbeste cu primaru, intreaba de c e sa platesti tu lucrarea din strada ca acolo tu nu ai nici un drept si nici o obligatie.Vezi ce o sa zica.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai utilitățile la poartă, nu ai treaba cu asfaltarea.
Daca nu trebuie bransezi la apa, nu se intampla nimic. Daca nu te bransezi la canalizare, probabil in viitor nu vei mai avea voie sa ifi faci fosa septica si atunci nu vei putea folosi apa nici din gospodaria proprie. Dar avand conducta la poarta, o poti face oricand.
De costat costa cat vrea firma respectiva, nu esti obligat sa apelezi la ei.

| relian a răspuns:

Apa si canalizarea se afla deja acolo in pamint, ar trebuie sa ai exact linga gardul tau 2 gropi in pamint, camine cum li se mai spune, care au capace.
Tu nu trebuie sa faci absolut nimic.Cind o sa vrei sa te legi la canalizarea si la apa, sapi in ciurtea ta, intinzi tevi, furtune, si acolo la gard te conectezi.

Conectarea la apa si la canalizare nu se face in strada, se face in curtea ta, unde sapi canal adinc pana dai de canalizarea lor si de apa, cum am spus trebuie astea sa fie deja acolo exact linga gardul tau,.
Tu sapi nitel sub gard, imediat si se vad gurile de la canalizare, sau tubul ala de plastic unde este apa, dai o gaura intri in caminul lor unde o sa ti se puna contor de apa.

Ce am spus mai sus, este valabil in cazul in care exista deja aceste camine de canalizare si apa, cel putin asa ar trebui, cine o facut lucrarea a trebuit sa monteze camine la fiecvare casa, este obligatia lor.
In curte la tine este obliogatia ta sa platesti.
Dar nu te amendeaza nimeni ca nu tragi tu apa, este alegerea ta daca sa te racordezi la ei sau nu.
S-ar putea sa oblioge oamenii. cel putin pentru canalizare, pentru ca unde arunci apa menajera sau de la WC? Te poate forta cu canalizarea, pentru ca poluezi apele freatice in caz in care ai WC gaura in pamint asa cum au avut romanii inainte.

Ce cred eu este ca RO e praf la nivelul asta, sute de ani, mii de ani o tot poluat pamintul si apele freatice laughing inca is destui care au asa wc gautra sapata direct in pamint se scurge rahatu direct in apa, la distanta de citva metri unia au fintana si beau apa de acolo laughing

Spune mai exacty despre ce este vorba, ai camine la strada pentru canalizare si apa? Daca sunt acolo deja, tu nu trebuie sa faci nimic acum, faci cand ai bani.

| Xander112 explică (pentru relian):

Mersi de raspuns. Da, caminile sunt in strada, in drept cu poarta. Eu in prezent am fosa septica. Chestia e ca vor turna asfalt si cica nu mai mai pot racorda dupa. Nu stiu cat e de adevarat asta, dar nici nu inteleg de ce cer asa de mult. Din ce mi-au mai spus mai multi, trebuie sa faca un fel de plan, de intabulare, nu stiu exact. Cica trebuie firma care sa lucreze cu ACET.

| relian a răspuns (pentru Xander112):

Caminile sunt in drept cu poarta ce inseamna asta? Nu esti deloc clar.Am spus canalizarea si apa, trebuie sa aiba linga gard, aproape lipit de gardu omului caminele astea, nu in drept cu poarta.

Nu doar la tine, la toate casele care sunt, cei care au bagat instalatiile astea in pamint, era obligatia lor sa faca linga gardu fiecarei case camin pentru apa si camin pentru canalizare.

Omu cand doreste sa se conecteze nu sapa nimic in strada, pentru ca nu ai pentru ce sa sapi, daca caminu este linga gard.
Cind sapi santu la tine sa faci instalatiile astea, cand ajungi la gard, acolo este si canalizarea si apa, nu sapi nici 1 cm in strada, absolut deloc.

Sa toarne asfalt si ce mai vor ei nu ai tu nici o treaba.
Dar daca nu au tras canalizarea si apa linga gardul tau, atunci e alta situatie.
Trebuie sa spui unde anume is acele camine de care tu spui, ma refer la ce distanta fata de gardul tau sunt bine? Aia trebuia sa spui, nu cas in dreptul portii, nu conteaza unde anume sunt in ce drept conteaza sa fie caminele tale, special facute pentru casa ta.

Sa faci instalatiile astea in curtea ta, nu e treaba nimanui, le poti face si singur, nu esti obligat sa aduci nici o firma nimic, nu trebuie sa se faca absolut nici un plan.

Eu i-am facut lui mama canalizarewa asta si apa, dar cum spun caminele is deja trase linga gardu fiecarei case.

Cind am sapat si am ajuns linga gard, in curte vorbesc, sub gard deja canalizarea si apa erau acolo, am conectat si aia a fost tot, fara sa anunti pe nimeni, fara sa faci vreun plan anume.

Bine ca daca te conectezi, trebuie sa faci cerere, sa vina aia sa puna contor, sa te inregistreze, ca dupa sa te puna la plata.

Dacas nu ai canalizare si apa ta, special facuta acolo cum zic linga gard, in cazul asta va trebuie aia sa faca camine linga gardul tau.

Dar nu inteleg de ce nu au facut camoinele linga fiecare casa, linga gard.
Nu stiu excact ce este acolo, pentru ca tu nu dai detalii deloc, nu ai fost clar ce ai spus.Caminele alea pot insemna orice.
Deci acolo unde is acele camine canalizarea e tocmai jos la peste 1 metru, apa cam la fel.

| Xander112 explică (pentru relian):

Scuze că nu am fost clar... Nu am nimic langa poartă/ gard. Acel cămin e fix in mijlocul drumului, destul de departe de poartă/gard. Da, e într-adevăr în direcție cu poarta, dar problema e ca e in mijlocul drumului. Ei nu au venit cu nimic până la gard sau mai aproape de casă. Trebuie sa sape drumul pentru a aduce la mine. E normal așa ceva?

| relian a răspuns (pentru Xander112):

Nu este normal, ar fi trebuit sa puna linga gardul fiecarei case camine individuale, deci camin special pentru tine de canal si apa.

Asta tine de primarie, de guvern, tot ce este in strada este al lor, tot ce este in curtea ta este problema ta.
Acum ei vor sa le dai tu bani sa faca chestia asta care de fapt ar fi trebuit sa fie gratis, adica este instalatia lor nu a ta.

Este daca vrei ca si la curentul electric, pana la contor este al lor, de, la contor in casa la tine este treabata, tu platesti orice.

Asa au facut si cu gazele, au pus oamenii sa plateasca bransamentul si contorul, ala din strada.Nu este corect, dar in Ro ce este corect, asa ca oamenii au platit la gaze bransamentu si contorul, iar acu s-a dat lege ca e gratis si va trebui sa dea banii la oameni inapoi.
Problema este ca ei inca cer bani la oameni, apoi or sa le dea banii inapoi, dar nu inteleg de ce.
Tu daca spui ca esti la tara, ai acces usor la primarie, mergi si vorbeste cu primaru, intreaba de ce sa platesti tu chestii care nu-s alea tale?
Toate ce nu-s pe prorprietatea ta nu siunt alea tale, nu trebuie sa le platesti tu.Eiu trebuie sa vina cu apa si canalaizare linga gardu tau, ca tu sa te poti lega dupa cand doresti fara sa sparge sau sapa in strada.
Si cei cu gaze, conducta lor merge pe linga gardu omului, aia din pamint, daca asfalteaza, linga gard e trotuar, de ar sparge ar sparge doar f putin si nu asfaltu.
E mai rau daca trebuie sa traga pe partea opusa, acolo da trebuie sa sparga asfaltu, insa problema esteb a lor, ca este obligatia lor sa aduca toate contoarele caminele linga garrdu fiecarei case.

Problema din ce eu am auzit, ei au papat banii, iau bagat in buzunare, guvernantii, ce trebuia sa faca gaze, canalizari apa, au furat o parte din bani si nu sa mai facut peste tot asa cum trebuie sa se procedeze.
Au rapaortat ca totul este facut, asa si la primamrie apare, afisat public ca toate strazile is asfaltate, tot canalizare, gaze apa, dar e minciuna.

Acu ei stau si asteapta si cand mai fac rost de ceva bani mai asfateaza o strada, mai trage un canal laughing despre asta este vorba in Ro nu are nimeni cine sai traga la raspundere, iar UE e la fel de corupta ca si Ro, pentru ca de n-ar fi ar trimite inspector asa sa vina ala la intimplare sa verifice, dar nu-s curiosi, toti niste tilhari, o lume corupta.

Sa revin in cazul tau mergi si vorbeste cu primaru, intreaba de c e sa platesti tu lucrarea din strada ca acolo tu nu ai nici un drept si nici o obligatie.Vezi ce o sa zica.

| Dragobeta a răspuns:

Tu nu platesti numai 10 m de teava. Sunt mult mai multe acolo de platit. Proiecte, avize, manopera, sapatul si astupatul, alte piese.
Nu esti obligat sa te bransezi. Dar probabil dupa aia se va sparge asfaltul la trotuar (su mai mult) daca vei dori sa o faci. Si atunci platesti si asfaltul returnat cu amenda aferenta pentru blocarea drumului. Asta e problema.

| Xander112 explică (pentru Dragobeta):

Mersi de raspuns, am inteles. Dar tot mi se pare enorm 8000 lei... nu stiu cum sa fac

| Dragobeta a răspuns (pentru Xander112):

Mai intreaba-i o data. Poate nu ai inteles bine. Poate au gresit ei.