| RecKinul a întrebat:

Am auzit de la niste asazisi agricultori ca ei seamana sau planteaza legumele si pomii in functie de fazele Lunii. Este cumva o tampenie? Eu nu vad nici o legatura intre fazele Lunii si cresterea sau rodirea plantelor.

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu este o tampenie! Luna influenteaza plantele si oamenii,dupa cum spun batranii! Ei au experienta de viata, daca plantezi sau pui semintele de legume in saptamana cu luna plina, nu este bine pentru ca luna descreste in saptamanile care vine si plantele nu cresc sau nu rodesc nimic (legumele si fructele raman mici sau necoapte)! Sau daca pui semintele in pamant sau plantezi pomii in saptamana cu luna noua, este foarte bine pentru ca luna creste in saptamanile care urmeaza savina si plantelesi pomii cresc inalt si se rodesc mai bine legumele si fructele! Mi-am invatat minte ca eu am pus ouale la closca in luna plina, dar am uitat ca nu este bine si peste 3 saptamani au iesit putini pui si sint galagiosi si piuie tot timpul! Deci perioadele lunii ne influenteza oamenii, animalele si plantele! Sper ca ti-am fost de folos cu sfatul meu! Sanatate multa!

| RecKinul explică (pentru untu):

E o prostie ceia ce zici, mai ales cu puii. Noi nu ținem cont de fazele luni când punem ouăle la cloșca și nu am avut probleme. Crezi că marii producători de avicola au timp să aștepte fazele lunii. Sau marii arendași cu suprafețe de mii de hectare își permit să aștepte fazele lunii? Să-i marile ferme horticole cu întinderi mari de solarii așteaptă fazele lunii în loc să profite să scoată produsele pe piața cât mai timpuriu la un preț cât mai bun? Unele vorbe din bătrâni nu au nici o susține știință. O dovedesc marii producători care nu țin cont de fazele lunii fiindcă la ei timpul contează cel mai mult și calitatea lucrărilor.

| untu a răspuns (pentru RecKinul):

Nu! asta chestia cu marii producatori este alta treaba, ei au pus semintele din timp in rasadnite si sere, ei cresc fortat si tratat cu ingrasaminte chimice ca sa creasca si sa se coace mai repede! Noi gospodarii de la tara punem semintele mai din timp, mai devreme si depind de fazele lunii, cel putin 2 saptamani pe luna: in sapamana cu faza cu luna noua si cealalta saptamana cu faza patarului 1 (faza lunii spre crestere)!

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu prea pare sa aiba legatura luna cu legumele. dar cu siguranta exercita o forta de gravitatie pe toate de pe pamant(dovada sunt mareele)

| KNST a răspuns:

Nu este vreo tampenie. Am experimentat chestia asta, cu rasaduri, in ultimii 3 ani.
E pe bune, dar... nu am gasit inca o explicatie plauzibila.