| Costel88 a întrebat:

As avea si eu o intrebare, am auzit ca pomii se pot masura in functie de umbra si unghiul sub care cade lumina, si as vrea sa stiu si eu cum se face acest lucru.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ne folosim de raportul de asemanare in triunghiurile asemenea. Uite cum facem: Notam punctul unde se termina umbra cu O. Notam pomul cu AB (A - punctul de contact cu pamantul, B - varful pomului). S-a format triunghiul dreptunghic OAB, in care OB este ipotenuza. Pe aceeasi directie cu soarele, deci in acelasi plan al triunghiului OAB, infigem un ţăruş pe linia OA, cat mai aproape de punctul O, ţăruş a carui inaltime o putem masura si a carui umbra sa cada tot in punctul O. Notam cu CD ţăruşul (C - punctul de contact cu pamantul, D - varful ţăruşului). Sunt doua triunghiuri asemenea - OAB si OCD, in care avem OB/CD = AO/CO. In egalitatea asta cunoastem totul, mai putin pe OB, pe care o calculam. Deci OB (inaltimea pomului) = (CDxAO)/CO.

| valentingb a răspuns (pentru sabin89):

Foarte bun raspuns, foarte bun!